29 Януари, 2026

Украйна отказа преговори с Москва за покупката на българските реактори

Украйна отказа преговори с Москва за покупката на българските реактори

Украинската компания "Енергоатом" не планира да подписва никакви документи с Русия за евентуалното придобиване на два руски ядрени реактора от България. По-рано украинският експерт Николай Щайнберг, главен инженер на атомната електроцентрала в Чернобил през 1986-1987 г., каза пред агенция Укринформ, че продажбата на оборудване и компоненти за ядрени инсталации на други страни е обект на специален експортен контрол, така че е необходимо разрешение от директни производители, тоест Русия. В резултат на това, в съответствие с международното право, трябва да бъде подписано тристранно споразумение между Русия, България и Украйна.

„Противно на изявлението на Николай Щайнберг, Украйна не води никакви преговори и не планира да подписва никакви документи с Русия“, каза компанията в телеграм канала си. По информация на „Енергоатом“ при успешни преговори в София американската компания „Уестингхауз“ ще съдейства за поставянето на блоковете. „В същото време Украйна по никакъв начин няма да зависи от... (Русия) при поддръжката на споменатото оборудване“, добави компанията. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Костадин Костадинов кахърен:  Няма как да знаем дали сделката между „Лукойл“ и „Карлайл“ ще се случи 

Костадин Костадинов кахърен:  Няма как да знаем дали сделката между „Лукойл“ и „Карлайл“ ще се случи 

"Разговорите започнаха да се водят още преди няколко месеца с най-различни стратегически инвеститори", заяви той

Стойчев:  Мръсната изборна кампания е изчепрана като жанр, ДАНС няма какво да научи от архивите на КОНПИ

Стойчев: Мръсната изборна кампания е изчепрана като жанр, ДАНС няма какво да научи от архивите на КОНПИ

По думите му, промените в изборния кодекс се правят с предизборна цел, но няма да имат ефект върху нагласите в обществото. „Трайните, устойчиви промени се правят в началото на мандата, не в края."

Крум Зарков: Длъжен съм да вляза в битката за лидер на БСП

Крум Зарков: Длъжен съм да вляза в битката за лидер на БСП

Според него радикалната промяна е единственият възможен път, ако левицата