15 Януари, 2026

Украйна открива посолства в 8 африкански държави

Украйна открива посолства в 8 африкански държави

Дмитро Кулеба

В още две страни завършват съответните процеси

Украйна е постигнала съгласие с 8 африкански държави за откриване на украински посолства, съобщи външният министър на страната Дмитро Кулеба. Киев планира да открие дипломатически представителства там до края на годината. 

В края на миналата година президентът Володимир Зеленски съобщи, че се предвижда откриването на посолства в 10 африкански страни.

"Осем държави вече официално се съгласиха да открият посолства, две завършват съответните процеси. За тези държави, които вече са се съгласили да открият посолства, е започнал процесът на търсене на посланици и има кандидати за четири или пет държави", заяви Кулеба пред телевизионния канал "Рада".

Министърът добави, че това ще изисква промени в бюджета на Министерството на външните работи. Въпросът се обсъжда с министър-председателя, за да се постигне необходимият резултат в края на годината.

В рамките на африканската си обиколка Кулеба посети Мароко, Мозамбик, Нигерия, Руанда и Етиопия. Украинското външно министерство се стреми да намали влиянието на Русия в Африка. Руският външен министър Сергей Лавров също е на африканска обиколка. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген