11 Март, 2026

"Гардиън": Украйна планира да разруши Кримския мост

"Гардиън": Украйна планира да разруши Кримския мост

Михайло Подоляк

Украйна планира да разруши Кримския мост, който е важен логистичен възел за руския агресор. Това разкри Михайло Подоляк, съветник на президента на Украйна Володимир Зеленски, в интервю за „Гардиън“.

Той ясно подчерта, че през следващите 2-3 месеца няма да спрат атаките по руските окупатори в Крим. Той ясно подчерта, че Украйна разглежда Кримския мост като законна военна цел. „Това е незаконно строителство и основната врата за снабдяване на руската армия в Крим. Такива обекти трябва да бъдат унищожени", добави Подоляк. Заради скорошните атаки в Крим местните избягаха от полуострова, а мнозина от тях пуснаха за продажба на безценица своите имоти, закупени в окупирания украински полуостров.

През 2014 година Русия незаконно анексира украинския полуостров Крим и построи Кримския мост (известен и като Керченския мост), за да създаде транспортен коридор до Руската федерация. Подоляк заяви, че мостът над Керченския проток вече се е превърнал в легитимна военна цел на украинската армия.

На 24 февруари руската армия, по заповед на Владимир Путин, започна пълномащабна война срещу Украйна, която продължава и до днес. През последните дни в окупирания от руснаците Крим бяха нанесени редица удари. Подоляк предположи, че атаката срещу руска военновъздушна база близо до град Саки на 9 август може да е дело на кримски партизани, но отхвърли предположението на Москва, че това може да е инцидент. Той отбеляза, че руснаците явно са учили „различна физика“, ако смятат, че експлозията в склада за боеприпаси е причинена от небрежно хвърлена цигара.

Сподели:

Коментари (0)

Истанбул може да е домакин на скорошния кръг от преговори за мир в Украйна

Истанбул може да е домакин на скорошния кръг от преговори за мир в Украйна

Досегашните разговори във формат Украйна-САЩ-Русия бяха водени в Абу Даби и Женева

Фон дер Лайен: Връщане към руските горива би било стратегическа грешка

Фон дер Лайен: Връщане към руските горива би било стратегическа грешка

Тя увери, че Еврокомисията подготвя мерки за ограничаване на високите цени на енергията, обясни, че ЕС ще използва енергийни източни, които са от местно производство - възобновяеми и ядрени

Украйна постигна пробив в производството на дронове - не разчита на китайски части

Украйна постигна пробив в производството на дронове - не разчита на китайски части

Страната е локализирала ключови технологии и е осигурила собствено производство в подкрепа на фронта и международните договори