През 2020 г. добивът на газ в Украйна е намалял с 2 % до 20,2 млрд куб. м.
Киев планира да увеличи добива на природен газ, така че до 2025 г. да може да задоволява самостоятелно нуждите си от този ресурс, заяви премиерът на Украйна Денис Шмигал.
„Очакваме през 2024-2025 г., благодарение на откриването на нови находища, да бъде възможно да задоволим напълно вътрешното потребление на Украйна със собствено производство - както за битовите, така и промишлените потребители на газ,”, каза той.
Шмигал подчерта, че стратегията за енергийна независимост е "точно в това. Премиерът припомни, че министерският съвет подписа осем споразумения относно разпределението на производството в газовите находища. Планира се през следващите няколко години в развитието на вътрешното производство на газ да бъдат инвестирани 10 милиарда гривни (357 милиона долара).
По данни на експерти, през 2020 г. добивът на газ в Украйна е намалял с 2 % до 20,2 млрд куб. м. Потреблението през този период възлиза на около 30,9 млрд куб. м, което е с 3 % повече, отколкото през 2019 г.
Фактор
„Очакваме през 2024-2025 г., благодарение на откриването на нови находища, да бъде възможно да задоволим напълно вътрешното потребление на Украйна със собствено производство - както за битовите, така и промишлените потребители на газ,”, каза той.
Шмигал подчерта, че стратегията за енергийна независимост е "точно в това. Премиерът припомни, че министерският съвет подписа осем споразумения относно разпределението на производството в газовите находища. Планира се през следващите няколко години в развитието на вътрешното производство на газ да бъдат инвестирани 10 милиарда гривни (357 милиона долара).
По данни на експерти, през 2020 г. добивът на газ в Украйна е намалял с 2 % до 20,2 млрд куб. м. Потреблението през този период възлиза на около 30,9 млрд куб. м, което е с 3 % повече, отколкото през 2019 г.
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях