19 Май, 2025

Украйна плени севернокорейски войници - командирите им ги лъгали, че отиват на учения

Украйна плени севернокорейски войници - командирите им ги лъгали, че отиват на учения

Снимка: Фейсбук - Володимир Зеленський

Единият е имал руска военна книжка, издадена на името на друго лице

Украински военни плениха двама севернокорейски войници в района на Курск, съобщи днес в социалните мрежи украинският президент Володимир Зеленски.

По думите му, севернокорейските войници са били ранени, но са оцелели, оказана им е медицинска помощ. Те са откарани в Киев, за да дадат показания пред следователи от Службата за сигурност на Украйна СБУ. 

„Тази задача не беше лесна: обикновено руснаците и другите севернокорейски войници доубиват своите ранени и правят всичко възможно да няма доказателства за участието на още една държава – Северна Корея – във войната срещу Украйна. Благодарен съм на нашите воини от тактическа група № 84 от Силите за специални операции на Украйна и на нашите воини-десантчици, които заловиха тези двама души.“ – посочва Зеленски.

Той отбелязва, че тези двама севернокорейски войници, както всички други пленници, получават необходимите медицински грижи.

Пленените севернокорейци не говорят украински, английски, нито руски език, затова комуникацията с тях се осъществява чрез владеещи корейски език преводачи, в сътрудничество с южнокорейската разузнавателна служба (SRI), предаде Униан.

В момента на залавянето им единият от севернокорейците е имал руска военна книжка, издадена на името на друго лице с регистрация в автономната руска република Тува. Другият изобщо е бил без документи.

При разпитите войникът, който е имал военна книжка, е казал пред служители на СБУ, че документът му е издаден в Русия през есента на 2024 г. Тогава, според него, част от севернокорейските бойни части са имали една седмица за координиране с руските окупационни сили. 
Той е заявил, че е роден през 2005 г., заемал е длъжността стрелец и е служил в севернокорейската армия от 2021 г. 

Военнопленникът твърди, че им е било казано, че отиват на обучение и не са знаели, че ще воюват срещу Украйна.

Практически идентични показания е дал и другият военнопленник, роден през 1999 г. Част от отговорите на въпросите той е дал писмено, тъй като челюстта му е била наранена. Той служи в армията на КНДР от 2016 г. като снайперист-разузнавач.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

„Зрелищен обрат”: Проевропеецът Никушор Дан спечели президентските избори в Румъния

„Зрелищен обрат”: Проевропеецът Никушор Дан спечели президентските избори в Румъния

Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот, който редица наблюдатели виждат като избор между Изтока и Запада, и бъдещата ориентацията на страната

Либерал и консерватор в битка за президентския пост в Полша

Либерал и консерватор в битка за президентския пост в Полша

Рафал Тшасковски и Карол Навроцки ще се изправят един срещу друг на втори тур на изборите за президент

 След Брекзит Стармър ще бъде домакин на първата среща на върха между Обединеното кралство и ЕС

След Брекзит Стармър ще бъде домакин на първата среща на върха между Обединеното кралство и ЕС

Даунинг стрийт обяви, че лидерът на лейбъристите ще сключи споразумение за „засилено, ориентирано към бъдещето партньорство“ с 27-те членки на ЕС.