7 Декември, 2025

Украйна получи обратно 76 военнопленници при размяна с Русия

Украйна получи обратно 76 военнопленници при размяна с Русия

Украйна заяви, че е получила обратно 60 войници и 16 цивилни при размяна на пленници с Москва, без да дава подробности за това колко руснаци са се прибрали у дома при размяната. "Днес разменихме 60 военнослужещи, включително десет офицери. 16 цивилни също се връщат у дома", заяви в Телеграм вицепремиерът на Киев Ирина Верешчук.

Тя заяви, че това е петата размяна на пленници между двете страни, откакто руският президент Владимир Путин започна инвазията си в Украйна на 24 февруари. Както и при предишните размени на пленници, тя не даде подробности за това колко руснаци са разменени. Размяната на затворници се състоя в момент, когато Украйна твърди, че Русия е започнала нова голяма офанзива в източната част на страната.

Миналата седмица Киев заяви, че е върнал 30 военнопленници по заповед на президента Володимир Зеленски. Зеленски предложи да размени прокремълския магнат Виктор Медведчук, арестуван от Киев след бягство от домашен арест, за украинци, пленени в Русия. В понеделник службите за сигурност на Киев излъчиха видеозапис, в който Медведчук моли своя съюзник, руския президент Владимир Путин, и Зеленски да го разменят в замяна на евакуация на цивилни и войници от обсадения пристанищен град Мариупол. /БГНЕС, АФП
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании