5 Април, 2026

Украйна разполага с иновативен подводен дрон, който може да застраши Кримския мост на Русия

Украйна разполага с иновативен подводен дрон, който може да застраши Кримския мост на Русия

Снимка: Генерален щаб на Украйна /Телеграм

Компактният TLK-150 е проектиран за стелт операции под повърхността, използвайки електрическо задвижване, за да избегне откриване и да прониква през руската отбрана

Украйна представи своя подводен дрон TOLOKA на изложението Defense Tech Valley 2025 в Лвов, съобщи украинският сайт за военни новини Militarnyi

Въпреки че платформата е известна от около година, тя е публично показана едва сега. Системата разполага с три варианта, способни да поразяват цели на разстояние до 2000 километра, пише Киев индипендънт.

Компактният TLK-150 е проектиран за стелт операции под повърхността, използвайки електрическо задвижване, за да избегне откриване и да прониква през руската отбрана, обясняват от Defense Express.

По-големите модели включват TLK-400, с обхват от 1200 километра и полезен товар от 500 килограма, и TLK-1000, който е с дължина до 12 метра, носи 5000 килограма и може да достигне цели на разстояние до 2000 километра.

През юни Службата за сигурност на Украйна извърши третата си атака срещу Кримския мост, критичен маршрут за доставки и транспорт на руските сили до окупираните украински територии.

Въпреки че точната причина за повредата на подводните опори на моста остава неясна, някои експерти по отбрана предполагат, че дронът ТОЛОКА може да е изиграл тази роля.

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (2)

  • 12:50, 23 Септември, 2025

    Ако го имаше досега да го е използвал

    Отговор
  • 17:07, 22 Септември, 2025

    Но Русия притежава Орешник да срине Киев

    Отговор
Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито