Фосфорът причинява тежки изгаряния и остра интоксикация
Министерството на отбраната на Украйна публикува в Twitter кадри от нощен руски обстрел на Бахмут, по които експертите съдят, че окупаторите използват фосфорни боеприпаси.
"Снарядите са малко, а фосфор има в излишък", се посочва в съобщението на министерството.
За употребата на фосфорни боеприпаси в опустошения град съобщава и командването на Силите за специални операции (ССО) на Украйна.
"Устояваме! Воините от ССО заедно с побратимите си продължават да защитават Бахмут!" — посочват от командването.
По-късно видеокадрите бяха публикувани и в YouTube.
Фосфорните снаряди причиняват много тежки и болезнени изгаряния, както и остра интоксикация. Съгласно Женевската конвенция използването на такова оръжие е забранено, ако може да порази цивилни.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция
Групата вече ще охранява и подводната критична инфраструктура като енергийни съоръжения, телекомуникационни мрежи и подводни тръбопроводи
Зеленски: Поканих Радев в Украйна (видео)
"Зависимостта на Европа от руските енергийни ресурси намалява и е важно партньорите да имат алтернативи“
ДПС представи на сесията на ЕП в Страсбуг сигналите по PNR-гейт - за злоупотреба с лични данни на граждани на ЕС
Става дума за вероятна злоупотреба с данни на най-малко 82 лица, граждани на различни държави