29 Януари, 2026

Украйна: Русия умишлено блокира зърнената сделка

Украйна: Русия умишлено блокира зърнената сделка

От 1 август досега са отплавали 380 кораба

Русия блокира пълното прилагане на споразумението за износ на зърно и селскостопански продукти от Украйна през Черно море, постигнато през юли с посредничеството на ООН и Турция, предупреди Киев.  

"Русия умишлено блокира пълното осъществяване на зърнената инициатива. В резултат (украинските) пристанища през последните няколко дни работят само с 25-30 процента от капацитета си", заяви украинското министерство на инфраструктурата, цитирано от Ройтерс.

Украинските власти съобщиха, че в неделя от черноморските пристанища на страната са отплавали седем кораба със зърно за Азия и за Европа.

Сред корабите, които отпътуваха в неделя, е и един, нает от Световната програма по прехраната на ООН и натоварен с 40 хиляди тона пшеница. Той е заминал от Черноморск за Йемен. Украинският президент Володимир Зеленски приветства отплаването на кораба и заяви във видеообръщение: "Много е важно, че днес отплава шестият кораб от наше пристанище с храни, нает в контекста на Световната програма по прехраната на ООН."

"Този кораб пътува за Йемен с пшеница. Етиопия, Йемен и Афганистан - тези три страни вече са получили храни благодарение на нашия износ и програмата по прехраната на ООН", каза украинският президент.

Украйна призовава за подновяване на споразумението, но опасенията дали Русия ще се съгласи за удължаването му след крайния срок 19 ноември се усилиха, след като Русия неколкократно изрази оплаквания от начина на прилагането му. Генадий Гатилов, руският посланик към ООН в Женева, каза миналата седмица пред Ройтерс, че Москва е връчила писмо на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш със списък от оплаквания.

Други опасения сред експертите предизвиква времето за изчакване на корабите поради намаления брой на проверките - значително по-малко от предвидените 12 дневно.

Споразумението, сключено през юли, отвори възможността за Украйна да възобнови експорта на зърно през черноморските си пристанища, затворени след началото на руската инвазия. Москва от своя страна получи гаранции за собствения си износ на зърно и торове.

От 1 август по силата на подписаното в Истанбул споразумение от Украйна са отплавали 380 кораба с 8,5 млн. тона храни към страни от Африка, Азия и Европа, се казва в съобщението на украинското министерство на инфраструктурата.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Държавният секретар на САЩ разкри кой е стратегическият въпрос, по който разногласията се оказват трудно преодолими

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Белгородският архиепископ Силвестър (Стойчев) — викарий на Киевската митрополия и ректор на Киевската духовна академия и семинария — коментира случилото се в Одеският Свято-Успенски мъжки манастир на Украинската православна църква

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

Той ще бъде председател на борда с неограничени правомощия, ще може да одобрява военни командири и да назначава ключови фигури в цялата управленска структура. Бордът ще разполага с „цялата преходна законодателна и изпълнителна власт, извънредни правомощия и администриране на правосъдието“ в Газа.