18 Юли, 2026

Украйна се нуждае от оръжие със среден и голям обсег, за да затвори небето си

Киев иска изтребители и западна бойна техника - при каквито и да е условия

За да може да затвори небето над Украйна, украинската армия се нуждае от зенитни ракетни комплекси със среден и голям обсег, както и от изтребители. Това заяви командващият Въздушните сили на Въоружените сили на Украйна Микола Олещук.

Украйна е благодарна на света за хуманитарната, политическата и финансовата подкрепа, санкционния натиск срещу държавата-терорист, за военно-техническата помощ – оръжието, което вече унищожава техниката на окупаторите, посочва Олещук във видеообръщение, публикувано във Facebook.

"Ние атакувахме и ще продължим да атакувамче врага с техниката, с която разполагаме. Но за да могат Въздушните сили самостоятелно да затворят небето над Украйна, системите Stinger и Starstreak, предоставени от партньорите ни, не са достатъчни. Това са преносими комплекси с малък радиус на действие, предназначени преди всичко за унищожаване на цели на малка височина – като хеликоптери." – подчертава командващият.

Той пояснява, че самолетите на окупаторите, които бомбардират украинските градове от 8 километра и по-голяма височина, не може да бъдат свалени от системи с малък обсег.

"Нужни са ни съвременни зенитни ракетни комплекси със среден и голям радиус на действие, за да осъществяваме ефективно отбраната на въздушното пространство. Също и съвременни изтребители за отбрана на небето.“ – допълва Олещук.

По думите му, Украйна би искала да получи, при каквито и да е условия технологична и ефективна военна техника западно производство.

"Войната няма да свърши скоро, имаме нужда от оръжие днес", изтъква Олещук.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Президентът на Унгария подписа конституционните промени, целящи отстраняването му

Президентът на Унгария подписа конституционните промени, целящи отстраняването му

Конституционните промени съдържат разпоредба, гласяща че правомощията на действащия президент на републиката се прекратяват, а парламентът избира нов държавен глава в срок от 30 дни от влизането на документа в сила

Русия успя да спре износа на зърно през морските пристанища на Украйна

Русия успя да спре износа на зърно през морските пристанища на Украйна

Търговците не купуват зърно през пристанищата, а корабите се страхуват да навлизат във водите им

Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Ръководител на украинския Център за противодействие на дезинформацията Андрий Коваленко заяви, че някои наборници ще бъдат изпратени на източния фронт в рамките на две седмици, за да се справят с недостига на военослужещи

Коментари (0)