Унгарският външен министър направи проганадно изявление, в което изтъкна, че тази инициатива на Еманюел Макрон има за цел единствено "да предотврати споразумението за примирие в Украйна"
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще приеме представители на основните европейски страни, за да постигнат съгласие по единна позиция за Украйна пред администрацията на Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Срещата се организира в момент, в който администрацията на Тръмп критикува ЕС и има намерение да преговаря директно с Русия, за да сложи край на войната в Украйна.
Унгарското правителство съвсем очаквано разкритикува планираната във Франция „про-военна“ среща на около десет лидери от страните от Европейския съюз и НАТО. То в някакъв смисъл с известна доза ирония коментира решимостта на европейските лидери да излязат с общ отговор на „ускорението“ на американската администрация по отношение на Украйна, предаде АФП.
„Днес, в Париж, разочаровани, провоенни и анти-Тръмп европейски лидери се срещат, за да предотвратят мирно споразумение в Украйна“. Така разтълкува целта на срещата в Париж външният министър на Унгария Петер Сиярто в свой пост на страницата си във Фейсбук.
За разлика от него френският президент Макрон изтъкна: "Целта на срещата днес е да се установи какво могат да направят европейците сами за себе си, отчитайки ускоряването на събитията в Украйна вследствие на инициативите на президента Тръмп".
Той подчерта, че европейците трябва да направят повече и да действат по-добре за общата си колективна сигурност.
"Намираме се в повратна точка. А това ни кара повече от всякога да подкрепим нашата защита за Украйна и да увеличим нашия бюджет за отбрана с една стъпка напред", каза на свой ред е уверен Манюел Валс, министър за отвъдморските територии и бивш премиер на Франция.
Още от Свят
Украйна е включена в бюджета на Пентагона: Reuters разкри подробности
По-рано Камарата на представителите на САЩ одобри законопроект за продължаване на подкрепата за Украйна
Христо Грозев: Путин е в паника! 3 покушения в Москва за един ден
"Украйна има напълно разбираем мотив да извършва подобни акции, които подкопават настроенията сред московския елит. И това работи", казва той
Тръмп с ново салто мортале! Отмени ударите срещу Иран, петролът поевтиня
Индексът Дау Джоунс Индъстриъл Авъридж (Дау Джоунс) нарасна с 1,7 процента и достигна стойност от 50 753,64 пункта.