7 Декември, 2025

Унгария блокира комисия Украйна-НАТО, спекулира с проблемите на националните малцинства

Унгария блокира комисия Украйна-НАТО, спекулира с проблемите на националните малцинства

снимка: УНИАН

Унгария спекулира с въпроса за националното си малцинство и го използва, за да блокира работата на Украйна в НАТО. Това става ясно от коментар на Наталия Галибаренко, ръководител на украинската мисия в НАТО, съобщава УНИАН.

В интервю за LIGA.net Галибаренко изтъква, че през последните години Украйна е предложила на Будапеща различни варианти за разрешаване на конфликта. Става дума за различни механизми за консултиране, преговаряне, отлагане на разпоредбите към закона за образованието, различни комисии, които да вземат предвид притесненията на Унгария по отношение на националното малцинство.

"НАТО по принцип не е платформа за обсъждане на правата на националните малцинства. Но, за съжаление, страната просто използва принципа на консенсуса, за да блокира нашата работа в Алианса", казва Галибаренко.

Тя припомни, че от 2017 г. Унгария блокира всички заседания на Комисията НАТО-Украйна. Само преди година, след началото на пълномащабното нахлуване в Руската федерация, беше възможно свикването на комисия Украйна-НАТО на ниво външни министри благодарение на генералния секретар Йенс Столтенберг, с подкрепата на всички членове на Алианса с изключение на една държава - Унгария.

"Сега сме се фокусирали върху заседание на комисията Украйна-НАТО във Вилнюс, в което участие ще вземе и президента на Украйна. Унгария вече изразява своите протести и заплашва да блокира това събитие. Унгария спекулира с нашите проблеми", подчертава Галибаренко.

В същото време тя отбеляза, че „проблемите на националните малцинства“ в Украйна, в една или друга степен, съществуват и с други държави, по-специално с Полша, Словакия и Румъния. "Но те ги извеждат извън международните организации. И това не пречи на тези страни да ни подкрепят, както военно, така и невоенно", каза Галибаренко.

Говорейки за това дали заплахите на Унгария да блокира сближаването на Украйна с НАТО са реални, посланикът отбеляза, че не може да предвиди действията на унгарските власти.

"Не мога да предвидя действията на Унгария във Вилнюс. До последния момент ще се надявам, че Унгария ще разбере: тя трябва да бъде на страната на Украйна в тази война. Ако те не разберат това, ние ще продължим да следваме поета от нас линия“, казва Наталия Галибаренко.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.