20 Май, 2026

Унгария изпрати документ до страните от ЕС, в който предявява претенциите си към Украйна

Унгария изпрати документ до страните от ЕС, в който предявява претенциите си към Украйна

Унгария изпрати документ до страните от Европейския съюз, в който предявява претенции към Украйна за защитата на унгарското национално малцинство. Будапеща настоява правата на националните малцинства да бъдат възстановени до нивото, което е съществувало преди 2015 г., съобщи радио "Свобода". Този въпрос е един от основните в процеса на преговори за членство на Украйна в Европейския съюз. Унгария има две основни изисквания: възстановяване на правата, гарантиращи свободното използване на унгарския език, и възстановяване на правото на политическо представителство на регионално и национално ниво.

В документа се отбелязва, че Украйна е пренебрегнала нуждите на унгарската общност при определянето на учебните предмети, които трябва да се преподават на украински. Унгария е недоволна и от промените в съотношението на населението след промени в границите на административните области. „Задължителното съотношение от 10%, което националните малцинства трябва да постигнат сред местното население, за да претендират за езикови права, не е оправдано в случая с националните малцинства“, се казва в писмото.

В началото на декември Върховната рада на Украйна прие закон за правата на националните малцинства в определени области, предаде агенция УНИАН. Съобщава се, че при работата по него са взети предвид позициите, за които настоява Унгария. Тя обаче се противопоставя на европейската интеграция на Украйна. По-специално премиерът Виктор Орбан нарече страната „една от най-корумпираните в света“. В края на миналата година представители на унгарските общности в Закарпатието подписаха обръщение към Орбан, в което го призоваха Орбан да подкрепи началото на преговорите за членство на Украйна в ЕС. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: САЩ са готови за мащабно нападение над Иран "във всеки момент"

Тръмп: САЩ са готови за мащабно нападение над Иран "във всеки момент"

Преговорите чрез посредничеството на Пакистан буксуват заради разногласията относно правото на Техеран да държи запаси от високообогатен уран,

САЩ предлагат на Куба 100 млн. долара помощ - срещу отваряне и реформи

САЩ предлагат на Куба 100 млн. долара помощ - срещу отваряне и реформи

Средствата трябва да бъдат разпределяни чрез католическата организация Catholic Relief Services и евангелската Samaritan’s Purse, а не директно чрез кубинското правителство

 Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

„Подготвени сме напълно. Не искаме да поемаме по този път, но президентът е готов и способен да го направи, ако се наложи", заяви той