21 Февруари, 2026

Уникална скулптура на Български Икар се извиси в Хасково

Уникална скулптура на Български Икар се извиси в Хасково

снимка: Туристически информационен център-Хасково

Идеята за Паметника на Завистта се превръща в скулптура изпод ръцете на Господин Тенев-Гуспата, автор и на редица други арт инсталации в града

Първият и единствен в света Паметник на Завистта - Българският Икар краси Хасково.

Паметникът е открит на 8 септември 2014 година. Скулптурата представлява човек, разперил ръце, с криле от пера в устрем да полети…Но две скелетни ръце хващат крилете му, дърпат ги надолу и искат да ги пречупят.

Идеята за Паметника на Завистта се превръща в скулптура изпод ръцете на Господин Тенев-Гуспата, автор и на редица други арт инсталации в Хасково: Скулптурата  „Хасковски каунь“, фигурите на Оранжевия мост, паметника на художника Лицо, съобщи "Дарик".

Уникалната творба е отлята от бронз, височината ѝ е 3 метра, а теглото - 1 тон. Поставена е в центъра на града върху масивен гранитен постамент.

Паметникът е издигнат изцяло с дарения.

Сподели:

Коментари (1)

  • 13:03, 14 Май, 2025

    Това не е вярно. Даренията бяха събирани принудително от тогавашния кмет Георги Иванов. С такива дарения е построена и статуята на Богородица. Бръснеше всеки бизнес официално и неофициално. В този смисъл статията е добре ориентирана. Крилата на Икар се дърпат назад в посока на Община Хасково откъдето ГИванов съсипа маса бизнеси на несъгласни с мего

    Отговор
Културният министър: Ще направя всичко да спрем да говорим дали ще оцелеем

Културният министър: Ще направя всичко да спрем да говорим дали ще оцелеем

"Смятам да събера хората по гилдии и да работим за тази стратегия и докъдето стигнем, следващото правителство да продължи, защото все не започваме."

Светци с автомати - новата "святост" на кървавата руска война

Светци с автомати - новата "святост" на кървавата руска война

В храмове из Русия образи на загинали в Украйна войници се появяват редом до традиционни светци, а духовници благославят икони, които според критици сакрализират войната, подготвяйки почва за бъдеща канонизация

Георги Георгиев: На 27 февруари лагерът „Белене“ ще получи статут на недвижима културна ценност

Георги Георгиев: На 27 февруари лагерът „Белене“ ще получи статут на недвижима културна ценност

Поех ангажимент за опазването на историческата памет  и той вече е изпълнен, казва правосъдният министър