7 Юли, 2026

Управляващите предложиха Сотир Цацаров за шеф на КПКОНПИ, Марешки има своя кандидатура

Управляващите предложиха Сотир Цацаров за шеф на КПКОНПИ, Марешки има своя кандидатура
Сотир Цацаров

Конкурент за поста му е 68-годишният депутат от "Воля" Симеон Найденов

Главният прокурор Сотир Цацаров, чийто мандат изтича на 10 януари 2020 г., е предложен за шеф на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) от депутати от  ГЕРБ и „Обединени патриоти“. „Воля“ пък обяви, че предлага за поста депутата от партията Симеон Найденов с мотив, че „за всеки важен пост като този трябва да има възможност за избор и конкуренция на личности“. Срокът за номинации изтича утре.

Преди седемте години начело на държавното обвинение Сотир Цацаров беше председател на Окръжния съд в Пловдив, както и негов зам.-шеф. От 1996 г. до 1998 г. ръководеше Районния съд в Асеновград, където е започнал кариерата си в съдебната власт като редови съдия през 1992 г. Конкурентът на 53-годишния Цацаров – 68-годшиният Симеон Найденов, е завършил право в Москва. Член е на парламентарните комисии за борба с корупцията и по правни въпроси.

От „Воля“ посочват, че кариерата му е започнала в МВР, а от 1998 г. е депутатът Симеон Найденов. 

Според източници на "Дневник" в спецслужбите, разговори да поемат поста са водени и с Недялко Недялков – зам.-директор на ДАНС, с Ивайло Иванов – главен секретар на МВР и с Христо Терзийски – директор на Главна дирекция "Национална полиция". Те обаче отказали. До днес на обед вариант за поста беше и настоящият депутат и бивш зам.-вътрешен министър Красимир Ципов.

Постът начело на антикорупционната комисия се оваканти на 31 юли 2019 г. Тогава Пламен Георгиев подаде оставка в резултат на скандала „Апартаментгейт“, в който беше замесен и той покрай тризонета си в столичния кв. „Гео Милев“ и построените барбекю и сауна на тераса, която по документи е обща част, а всъщност може да ползва само той. В последствие той беше възстановен на работа в специализираната прокуратура, но подаде оставка и оттам, тъй като правителството го назначи за генерален консул във Валенсия. 

Сподели:
Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване

Коментари (0)