6 Декември, 2025

Урсула фон дер Лайен: Можем да разчитаме на България за европейската сигурност

Урсула фон дер Лайен: Можем да разчитаме на България за европейската сигурност

снимка: пресцентър на МС

Виждаме в лицето на Бойко Борисов, освен приятел и истински европеец, каза още лидерът на ЕК

Това, което се договорихме, е да продължим работата за добросъседство в региона. Само с такова разбирателство можем да се справим със задаващия се проблем. Проявяваме воля и търпение и искаме да живеем в мирен дом. България е за пример, видяхме как добре страната пази границата си.

Това каза Борисов след близо двучасова среща на правителственото летище заедно с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Заедно прелетяха с правителствения хеликоптер над част от южната ни граница, която се пада външна за ЕС, за да разгледат как България се справя с охраняването й.

Виждаме в лицето на Бойко Борисов, освен приятел и истински европеец. За нас беше ценно и важно да се поучим от огромния опит, който има премиерът и добрите отношения, които имате със съседните страни, каза Урсула фон дер Лайен, като благодари за поканата в деня на националния ни празник 3-ти март.

Тя и Шарл Мишел бяха закичени с мартеничка от премиера Борисов.

Успяхме да се убедим колко сте ангажирани в опазването на границите на България. Това е важно и за целия ЕС. Виждаме всички усилия. Може да разчитате на европейската солидарност. Готови сме да ви подкрепим при нужда, обясни председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, като обясни, че срещата в България им е помогнала да разберат предизвикателствата, пред които ЕС е изправен.

В ранния следобед премиерът отлетя с правителствения хеликоптер за ГКПП "Петко Войвода", където посрещна Мишел и фон дер Лайен.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той