US-доклад за религиозна свобода споменава делото за радикален ислям и отказ в София да има втора джамия
Днес секретар Блинкен публикува годишния доклад за Международната религиозна свобода, очертаващ състоянието на религиозните свободи в свет
В частта за България е посочено, че българската конституция гарантира свободата на вероизповеданията и на съвестта.
В резюмето към анализа на религиозните свободи в България са откроени три случая.
Връщането на делото за разпространяване на радикален ислям Върховният касационен съд за повторно разглеждане от Окръжен съд - град Пазарджик.
Вторият е по повод изявления на мюсюлмански лидери, че Столична община не е разрешила строеж на нова джамия в столицата.
Третия цитиран случай за потенциални ограничения на религиозни свободи се базира на твърдения на лидери на "Свидетелите на Йехова", според които някои общини ограничават дейностите им.
В доклада е акцентирано върху решението на кмета на София Йорданка Фандъкова да отмени на процедурни основания годишния Луковмарш.
Посочва се през ноември миналата година правителството е създало постоянна позиция "национален координатор за борба с антисемитизма".
Пълният текст на доклада за България може да бъде прочетен ТУК
Още от България
Радан Кънев: Няма кандидатура на Андрей Гюров за президент, така че няма как да я подкрепим
"Ще работим за единен кандидат на демократичната опозиция , но е рано да се говори за име"
Ивайло Мирчев: Прокуратурата и службите нехаят, дори министър Демерджиев понякога е сам в битката срещу Пеевски
“Прогресивна България” досега действа доста плахо
Атанас Атанасов се оттегли като председател на ДСБ: Уволнявам се, но оставам в запаса
Според него най-важната битка, която предстои, са президентските избори през тази година