Американският генерал припомни, че украинските Военновъздушни сили вече разполагат с F-16 и с пилоти, които умеят да ги управляват
Украйна трябва да получи допълнителни американски изтребители F-16 от партньорите. Това заяви командващият Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ, генерал Кристофър Каволи, по време на изказване пред Сенатския комитет по въпросите на въоръжените сили, предава РБК-Украйна. По време на изслушванията беше обсъдена и войната на Руската федерация срещу Украйна.
Американският генерал припомни, че украинските Военновъздушни сили вече разполагат с F-16 и с пилоти, които умеят да ги управляват. Изтребителите се използват активно за отблъскване на масираните руски обстрели и атаки срещу позиции на окупаторите:
"Има още F-16, които се подготвят за разгръщане. Има и още повече пилоти, които преминават обучение."
Каволи подчерта, че по-голямата част от изтребителите са предоставени от северноевропейски страни, а Съединените щати не са предали нито един.
F-16 в Украйна
Припомняме, че след дълги преговори партньорите се съгласиха да предоставят на Украйна F-16, за да засилят нейната отбранителна способност в борбата срещу руската агресия.
Тъй като работата с тези изтребители има своята специфика, украинските пилоти преминават обучение в западни страни.
Още от Свят
Георг Георгиев: Позицията на кабинета за руския патриарх Кирил ни дистанцира от ЕС
"За нас буди недоумения с какво е токова важен за нас руския патриарх, че ние сме готови евентуално да блокираме целия 21 санкционен пакет, само и само да не попадне в санкционния списък", пита той
Горивна криза обхвана летищата в Русия: полети масово се забавят, пътници изпадат в паника
На летището в Сочи ситуацията също остава напрегната. Пътници, които трябва да летят за Новосибирск, чакат заминаването си още от 15 юни.
Асен Василев: Не виждам проблем със санкциите срещу патриарх Кирил, той е г-н Гундяев - агент на КГБ
Той призова министъра на външните работи - Велислава Петрова - да даде ясно обяснение защо се поставят под съмнение европейските санкции срещу Русия.