6 Декември, 2025

Ускоряват процедурата за пускане на газовия терминал в Александруполис

Ускоряват процедурата за пускане на газовия терминал в Александруполис

Очаква се до средата на 2023 г, от него да започне да постъпва газ в мрежата

Очаква се през идната седмица компанията Gastrade, притежаваща плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ в гръцкия град Александруполи, да обсъди споразумение за свързване на терминала с гръцкия национален оператор за пренос на газ, съобщи БНР.

Терминалът в Александруполи ще бъде свързан с газопреносна система с газопровод с дължина 28 километра, по който суровината ще се транспортира до пазарите на Гърция, България и по-широкия регион - от Румъния, Сърбия и Северна Македония до Молдова и Украйна.

Пазарният тест и търговете за доставка, както и други технически аспекти на проекта отдавна са приключили, отбелязват гръцките медии. 

Сред резервиралите капацитет е и "Булгаргаз" с 500 млн. кубически метра годишно.

Очаква се плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ край Александруполи да започне работа догодина.

Гръцките медии съобщават обаче, че се полагат усилия пускането й в експлоатация да се ускори до края на първата половина на 2023 година, заради ситуацията на международния газов пазар и несигурната ситуация с газовите доставки от Русия. 

Успоредно с процесите по първия терминал край Александруполи, текат и тези за втория плаващ терминал, също във водите край Александруполи. Той също ще бъде разработен от компанията Gastrade.

Утре президентът Румен Радев свиква среща с ръководствата на две компании, с дял в плаващия терминал край Александруполи, за да се обсъдят възможностите за увеличаването на количествата природен газ, които България ще внася.

Сподели:

Коментари (0)

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна. 

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.