24 Юли, 2026

Успех за Емил Радев: Евродепутатите приеха резолюция за общ подход в борбата срещу прането на пари

Успех за Емил Радев: Евродепутатите приеха резолюция за общ подход в борбата срещу прането на пари
Емил Радев

С огромно мнозинство евродепутатите приеха новата резолюция относно състоянието на законодателството за борба срещу прането на пари и финансирането на тероризма в ЕС. Сред вносителите на документа е българският представител в Европейския парламент Емил Радев, който е постоянен докладчик на ЕНП в комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи по темата за борбата с прането на пари.

„Настоящата рамка на ЕС в тази област страда от недостатъци в прилагането. Ето защо е важно е да се изгради един всеобхватен европейски подход, който максимално ефикасно да противодейства на прането на пари и финансирането на тероризма.” Така евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев коментира по време на изслушването преди вота нуждата от допълнителни мерки за подобряване на законодателството на ЕС относно прането на пари и финансирането на тероризма.

„Критиките ни са основателни, тъй като голяма част от държавите-членки все още не са транспонирали напълно правилата на Четвъртата директива, а до няколко месеца трябва да въведат разпоредбите и на Петата директива.

Тези мерки в никакъв случай не бива да се подценяват, защото са изключително важни за прекъсването на финансовите източници на тероризма и предотвратяването на евентуални атаки на територията на ЕС”, поясни Радев.

Приемането на резолюцията е поредният призив от страна на евродепутатите за хармонизиране на правилата за борба с прането на пари и финансиране на тероризма. Това може да бъде постигнато чрез трансформиране на Директивата за борба срещу изпирането на пари в регламент, който да установи общи правила на територията на целия Европейски съюз.
Сподели:
Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Това пише в авторска си колонка в изданието Самюъл Чарап, ръководител на отдела за Русия и Евразия в аналитичния център RAND Corporation

До Москва се разби руски изтребител от пето поколение: анализатори смятат, че е Су-57Д

До Москва се разби руски изтребител от пето поколение: анализатори смятат, че е Су-57Д

По данни на изданието този самолет е извършил първия си полет само два месеца по-рано – на 19 май, което означава, че вероятно все още е бил в процес на летателни изпитания.

The Economist: Русия подготвя китайската армия за евентуална война за Тайван

The Economist: Русия подготвя китайската армия за евентуална война за Тайван

Изданието отбелязва, че Китай не е участвал във война от 1979 г. и се стреми да компенсира липсата на боен опит, изучавайки съвременните методи на водене на бойни действия

Коментари (0)