30 Април, 2026

Уволняват полски генерал от НАТО, обвинен във фаворизиране, хомофобия и расизъм

Уволняват полски генерал от НАТО, обвинен във фаворизиране, хомофобия и расизъм

Ген. Артур Якубчик, снимка: EPA/BGNES

Нередности в конкурс за висша длъжност

В НАТО е започнала процедура по освобождаването на бригаден генерал Артур Якубчик от военния си щаб след обвинения във фаворизиране, хомофобия и расизъм, съобщи говорителят на полското министерство на отбраната.

Якубчик е един от осемте полски генерали, които понастоящем са в структурите на НАТО.

"За съжаление, това е поредното катастрофално кадрово решение на нашите предшественици", написа говорителят на министерството в X, визирайки предишното, дясно, коалиционно правителство на Право и Справедливост /ПиС/.

Мандатът на генерал Якубчик ще бъде прекратен предсрочно и поради нередности в конкурс за висша длъжност в областта на разузнавателната политика в централата на НАТО, тъй като Якубчик фаворизирал полски кандидат.

Обвиненията включват и дискриминационно поведение. Полското министерство на отбраната потвърди процедурата по уволнение, предаде ПАП.

По време на кариерата си като военен Артур Якубчик е бил в Ирак, Афганистан и Либия, като е служил в разузнавателния център на НАТО в Неапол. Той командва 2-и разузнавателен полк в Хрубешов и е повишен в бригаден генерал през 2019 г. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.