17 Март, 2025

Утре в 12 ч. Радев ще приеме ИТН, които връщат третия мандат

Утре в 12 ч. Радев ще приеме ИТН, които връщат третия мандат

Румен Радев

След като и третият мандат се провали, президентът трябва да насрочи избори

Президентът Румен Радев ще приеме представителите на парламентарната група на "Има такъв народ" във връзка с връчения им мандат за посочване на кандидат за министър-председател, съобщават от администрацията на държавния глава.

Представителите на групата на ИТН, на която бе възложено да номинира кандидат-премиер, ще бъдат приети от Радев на "Дондуков" 2 на 5 август, понеделник, в 12.00 часа.

По-рано днес лидерът на ИТН Слави Трифонов обяви, че в понеделник ИТН връщат третия мандат неизпълнен.

Конституцията предвижда, че след като и третият мандат се провали, президентът трябва да насрочи нови избори в двумесечен срок и да назначи служебен премиер и предложено от него служебно правителство, след като проведе консултации с парламентарните групи.

За служебен премиер държавният глава може да избира измежду ограничен кръг високопоставени държавни служители.

Това са председателят на Народното събрание, управителят или подуправителите на Българската народна банка, председателя или заместник-председателят на Сметната палата, и омбудсмана или негов заместник.

Конституцията не поставя срок, в който президентът да проведе консултациите и да назначи служебно правителство. 

Сподели:
Цветанка Андреева: В ПП-ДБ май узряха, че не Пеевски спира влизането ни в еврозоната

Цветанка Андреева: В ПП-ДБ май узряха, че не Пеевски спира влизането ни в еврозоната

Всички се страхуват от лидера на "ДПС-Ново начало", но за част от избирателите на тази коалиция е едно и също дали ще се обвържеш с Доган или с Пеевски

Атанас Атанасов: 7 млрд. в бюджета са „корупционна дупка“

Атанас Атанасов: 7 млрд. в бюджета са „корупционна дупка“

По отношение на политическата динамика в парламента, той посочи, че Делян Пеевски (ДПС) ще продължи да подкрепя правителството, без да вижда „драма“ в това

След садизма над домашни любимци: БСП внесе законопроект за строги мерки в защита на животните

След садизма над домашни любимци: БСП внесе законопроект за строги мерки в защита на животните

„Всички знаем как там двама български граждани са проявили изключително тежки форми на насилие – убивали са животни, изтезавали са ги, скалпирали са ги..", коментира председателят на Младежкото обединение Габриел Вълков