5 Февруари, 2026

Стоянов: Бившият директор на ГДБОП Любомир Янев се е срещал с Мартин Божанов

Стоянов: Бившият директор на ГДБОП Любомир Янев се е срещал с Мартин Божанов

Калин Стоянов

В Дирекция „Вътрешна сигурност“ се извършва комплексна проверка

Бившият директор на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) Любомир Янев и Марин Божанов са имали среща през 2013 година. Това става известно от писмен отговор на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, публикуван на сайта на парламента.

Стоянов посочва, че това не е основателна причина да се започне конкретна вътрешна проверка, предаде Дарик.

Служебният министър допълва, че към момента в Дирекция „Вътрешна сигурност“ се извършва комплексна проверка. Една от целите ѝ е да се установят данни за контакти на служители на МВР с Божанов.   

Припомня ме, че Мартин Божанов, известен с прозвището Нотариуса, беше убит в София на 31 януари. От прокуратурата влязоха в частен клуб "SS" в столичния квартал “Гео Милев”, свързван с Божанов. По време на обиските бяха иззети компютри и различни материални носители на информация. Прокуратурата проверява дали в клуба са членували магистрати, както дали и защо са ходили там. Води се досъдебно производство за организирана престъпна група, част от която е Божанов, създадена с цел оказване на натиск на магистрати, имотни измами и изпиране на пари. В парламента беше създадена временна парламентарна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Божанов. Съдийската и Прокурорската колегии на Висшия съдебен съвет също започнаха да работят по казуса и евентуалната връзка на магистрати с Мартин Божанов.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент