12 Юли, 2026

В Белград: Новият парламент да обяви "окупация на една част от Сърбия" от Косово

В Белград: Новият парламент да обяви "окупация на една част от Сърбия" от Косово

Лидерът на сръбското дясно движение Двери Бошко Обрадович съобщи днес, че ще предложи новият състав на сръбския парламент спешно да се събере на извънредно заседание на тема актуалната ситуация в Косово и да обяви "окупация на една част от Сърбия", пише вестник "Данас".

"Преди идването на власт на Сръбската прогресивна партия през 2012 г. сепаратистките власти в Прищина нямаха никаква власт над северно Косово, нито специалните части РОСУ бяха влизали дотогава в Северно Косово", напомни Обрадович.

"След десет години вредни преговори и противоконституционни споразумения в Брюксел, с които представители на сегашните управляващи се отказваха от част и от държавните компетенции над Косово, сърбите в Северно Косово се намират в много по-тежко положение", каза той и се обяви за анулиране на Брюкселското споразумение и връщане на преговорите за Косово в Съвета за сигурност на ООН.

Новият парламент трябва също да се произнесе за резолюцията на Европейския парламент, с която от нас се иска да признаем фалшивата държава Косово и да въведем санкции срещу Русия, което е неприемливо и трябва да бъде отхвърлено със специално решение на парламента", заяви още Обрадович.
Сподели:
Премиерът на Украйна Юлия Свириденко подава оставка

Премиерът на Украйна Юлия Свириденко подава оставка

Преди това Зеленски съобщи, че е предложил на Свириденко нова позиция, фокусирана върху международните отношения

Кънев: ДСБ иска да е в центъра на дясна алтернатива - това не включва ПП, те не желаят да се дефинират като десни

Кънев: ДСБ иска да е в центъра на дясна алтернатива - това не включва ПП, те не желаят да се дефинират като десни

„За президентските избори мандатът, който имам, е цялата демократична опозиция, което включва и „Продължаваме промяната”, да застанем зад единна кандидатура"

Путин е в цугцванг - Тръмп не се обажда

Путин е в цугцванг - Тръмп не се обажда

Докато Москва се опитва да разбере как да се измъкне от комуникационния капан, американците и Украйна засилват натиска

Коментари (0)