27 Ноември, 2024

В битка с Covid-19 - 2/3 от страните са нарушили човешките права, сред тя е и България

В битка с Covid-19 - 2/3 от страните са нарушили човешките права, сред тя е и България

Като добър пример са посочени Исландия, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Тайван, Уругвай, Кипър, Япония, Сенегал

В борбата с коронавирусната пандемия над 6 от всеки 10 страни по света са взели мерки, проблематични от гледище на човешките права или на демократичните норми. Това показва доклад, публикуван днес от неправителствената организация "Интернешънъл Ай Ди И Ей", предаде Франс прес.

Анализът, обхванал почти всички страни на планетата, стига до заключението, че 61 на сто от тях са взели най-малкото мерки, смятани за "незаконни, непропорционални, неограничени по време или неналожителни", поне в една сфера, свързана с демократичните свободи.

В тази категория попадат 43 процента от режимите, смятани за демократични, и 90 на сто от авторитарните, твърди организацията, проучваща положението с демокрацията по света, базирана в Стокхолм.

Заключенията, засягащи авторитарните режими, са предвидими, но "най-изненадващото е, че толкова демокрации са взели проблематични мерки", коментира за АФП генералният секретар на организацията Кевин Касас-Замора.

Начело в световната класация е демократична Индия, с "обезпокоителни" мерки в 9 от анализираните 22 области (свобода на движение, свобода на изразяване, на печата и т. н.).

Следват Алжир и Бангладеш с по 8 области, после Китай, Египет, Малайзия и Куба с по 7. Русия е първа сред европейските държави с пораждащи безпокойство в 6 области, също като Саудитска Арабия, Мианма, Йордания, Шри Ланка и Зимбабве.

Организацията подробно разглежда различните мерки в цял свят, за да определи дали са проблематични от гледище на демократичните норми, без да взема предвид санитарната им ефективност, уточнява АФП.

Споменават се общо 5 страни от ЕС - България с будещи тревога мерки в 3 области, Унгария (в 2), както и Полша, Словакия и Словения (по една).

Сред големите западни демокрации са отправени критики само към САЩ с 2 области. Споменават се също Израел с 5 застрашени сфери и Аржентина с 2.

Най-често будят тревога ограничения на свободата на печата в името на борбата с дезинформацията, прекомерно използване на сила (разполагане на войски с цел прилагане на правилата, лагери за интерниране на болните и др.), случаи на корупция при сключване на договори за спешни доставки и др., обяснява Касас-Замора.

В изследването се сочат и образцови според експертите страни, съчетали добри санитарни резултати със спазване на демократичните норми. Авторите приветстват в тази връзка Исландия, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Тайван, Уругвай, Кипър, Япония, Сенегал и Сиера Леоне.

Сподели:
The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление