Албания и Черна гора постигат най-добри резултати при изпълнението на критериите за получаване на средства по Плана за растеж на Европейския съюз за Западните Балкани - това заяви Герт Ян Копман, генерален директор на Дирекция „Разширяване и източно съседство“ към Европейската комисия.
Той подчерта, че Сърбия и Северна Македония прилагат реформите по-избирателно, което се отразява в по-слаби резултати. Косово и Босна и Херцеговина все още не са получили предварително финансиране заради вътрешни затруднения.
„В първата категория са Албания и Черна гора, които по същество работят по прилагането на всички реформи. Във втората са Сърбия и Северна Македония, където подходът беше по-селективен и това доведе до по-ниски резултати при реформите. Напоследък обаче има индикации, че темпото на изпълнение може да се ускори и в тези държави.“ - посочи Копман.
Изминалата година той определи като изключително важна за прилагането на Плана за растеж. По думите му досега на партньорите от Западните Балкани са изплатени около 453 млн. евро.
Финансирането зависи единствено от изпълнението на конкретните стъпки по програмите за реформи. В момента се работи по прилагането на приблизително 85% от мерките, планирани до декември 2025 г., като около 38% от тях вече са напълно изпълнени – резултат, който Копман определи като добър.
Планът за растеж улеснява интеграцията в единния пазар, като същевременно представлява важен инструмент за напредъка по пътя към членство, тъй като значителна част от мерките в програмите стъпват върху основните принципи на процеса на присъединяване, добави той. /БГНЕС


Коментари (0)