27 Април, 2026

В БСП мечтаят да изградят стълб, около който да се обединят левите сили

В БСП мечтаят да изградят стълб, около който да се обединят левите сили

Кристиан Вигенин

ГЕРБ-СДС няма да получат за първия мандат нито един глас от БСП, убеден е Кристиан Вигенин

Преиграва се по темата, че БСП е статукво. Злоупотребява се с термините статукво и промяна. Аз съм убеден, че в БСП трябва да престанем да мислим с кого да работим, а да се стремим да изградим един стълб на лявото, който да има собствена политическа гравитация, да затваряме вътрешните конфликти и да събираме лявото, на базата на нови идеи и политики да обединяваме левите хора в България. Това коментира в студиото на БНТ депутатът от левицата Кристиан Вигенин.

Без нас не може да има обединение на левицата, допълни той.

По думите на червения депутат предстоящият конгрес на социалистите не се свиква с цел да променя ръководството и да сменя лидера си. На него ще се мисли за нова програма, устав, организационна структура, нови идеи. 

Според Вигенин БСП трябва да се стреми към участие във властта, но трябва да се мисли каква цена ще трябва да платим затова. Той бе категоричен, че ГЕРБ-СДС няма да получат за първия мандат нито един глас от БСП. 

Депутатът коментира и отстраняването на Явор Божанков от ПГ на БСП.

Тук не става дума за инакомислие. Не веднъж някой от нас има различни позиции, никога това не е било проблем. Според мен г-н Божанков не беше просто гласува различно, а с демонстративен подход искаше да подчертае различията с парламентарната група на БСП. Видимо той изразяваше недоволство от позициите на ПГ, затова беше време да се разделим. Но фактът, че остава в парламента навява на други мисли – бяхме персонално засегнати от начина, по който го направи. Това не беше красиво. Аз не се чувствам предаден, а по-скоро разочарован. Но все пак Божанков е гражданска квота, не е бил никога член на БСП, посочи Вигенин. 

Егото тласка хората към грешки. Не мисля, че ще има възможност да бъде фактор в някоя друга формация. Никой, който по този начин се е откъснал от партията, която му е давала шанс, не е постигал много и не очаквам политическата му кариера да се развива в положителна посока, което е жалко, аргументира позицията си Кристиан Вигенин. 

Сподели:

Коментари (0)

Още една гилза е намерена при оглед на хижа "Петрохан"

Още една гилза е намерена при оглед на хижа "Петрохан"

Една от гилзите поначало е липсвала - намерена е сега, след стопяването на снега

Мирчев: Искаме създаване на парламентарна комисия за доходите на Пеевски

Мирчев: Искаме създаване на парламентарна комисия за доходите на Пеевски

"Можем да си сътрудничим в парламента с “Прогресивна България”, разполагаща с мнозинство от 131 гласа, по избора на ВСС и Инспекторат на ВСС и по Закона за съдебната власт"

ПП ще работи за обща президентска кандидатура с ФДД, няма решение за споразумение с ДБ

ПП ще работи за обща президентска кандидатура с ФДД, няма решение за споразумение с ДБ

"Възлага на избраните народни представители, защитавайки всички предизборни законодателни приоритети на партията, да пристъпят по най-бърз и ефективен начин към избора на нов ВСС и широк антикризисен пакет от мерки"