6 Юни, 2026

В Днипро разкриха руски агент, насочил ракети към граждански обекти в Украйна

В Днипро разкриха руски агент, насочил ракети към граждански обекти в Украйна
снимка: УНИАН

Установява се неговата съпричастност към разузнавателната група на Генщаба на Русия, задържана през януари 2023 г

В Днипро беше разкрит и задържан агент на страната-агресор, който е пренасочвал ракети и по специално отклонявал към граждански обекти в Украйна, предава УНИАН.

От офиса на главния прокурор съобщават, че той е заподозрян в държавна измяна,  извършена в условия на военно положение (част 2 на член 111 от Наказателния кодекс на Украйна).

Според разследването заподозреният, който е местен жител, е бил вербуван от лидера на проруската радикална обществена организация "СЕРБ" за събиране на информация от военен характер, с цел да бъде предоставяне на руските специални служби.

Изпълнявайки задачи, поставени му от руски посредник, заподозреният е събирал данни за местонахождението и движението на части, военна техника на въоръжените сили на Украйна, за Националната гвардия на Украйна, за местонахождението на системи за противовъздушна отбрана, за положението на мостове, железопътни възли, летището в град Днипро и региона.

Агентът е записвал последствията от ракетни атаки на летището, болница в град Днипро и жилищна сграда в град Подгородное, както и сградата на управлението на СБУ. В същото време той е локализирал на картите на Google точните места на ударите, нанесени от руския окупатор. И е изпращал съответната информация на врага под формата на текстови съобщения и фото и видео файлове чрез Telegram.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има

Бивш командващ британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Бивш командващ британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Изявлението му, цитирано от The Independent, идва на фона на опасенията относно уязвимостта на подводните кабели, които осигуряват интернет връзка, финансови операции и обмен на данни.

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата

Коментари (0)