29 Юни, 2026

Ще има ли изненади в Джорджия: Започна ръчното броене на гласовете за президентските избори

Ще има ли изненади в Джорджия: Започна ръчното броене на гласовете за президентските избори

Разликата между Байдън и Тръмп там е само 14 000 гласа в полза на демократа

Представители на избирателните власти в 159-те избирателни окръга на американския щат Джорджия започват днес да броят ръчно бюлетините, подадени на президентските избори на 3 ноември, съобщи БТА.

Ръчното броене произтича от одит на изборите, изискван от местен закон. Въпросният нормативен акт постановява, че трябва да се направи одит на един вот, за да се провери дали машинното преброяване е било точно, а не заради предполагаеми проблеми с резултатите.

Щатският секретар на Джорджия Брад Рафенспъргър реши да извърши одита на гласовете и каза, че малката разлика между двамата кандидати означава, че ще е необходимо пълно ръчно преброяване на всички гласове.

В Джорджия Джо Байдън победи Доналд Тръмп с 14 000 гласа. Ръчното броене започва в 9:00 ч. местно време днес и трябва да приключи до 23,59 ч. в сряда. Крайният срок за потвърждаване на резултатите е 20 ноември.

Законът, предвиждащ одит на изборите, произведени в Джорджия, влезе в сила миналата година. В него има и ръководни насоки, използвани тогава от щатските власти, за да закупят нова система за машинно гласуване и броене на бюлетините от компанията Доминиън вотинг систъмс, на стойност 100 милиона долара.
Сподели:
Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Пред конгреса на „Единна Русия“ руският президент обяви, че Киев бяга по цялата линия на фронта и затова прибягва до саботажи, докато Москва има ресурси да устои на всеки натиск

Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС

Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС

Конфликтът отразява колко много се е променила полската дискусия за Украйна, отбелязва Financial Times

„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса

„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса

Бившият капитан обяснява защо е толкова важно косата да бъде отново под украински контрол

Коментари (0)