9 Юни, 2026

В Гърция стартира мегаделото за корупционната сделка ОТЕ-Сименс

В Гърция стартира мегаделото за корупционната сделка  ОТЕ-Сименс

В атинския апелативен съд започва съдебният процес за сделката между гръцкия телеком ОТЕ и германската компания „Сименс” от 1997 година, разглеждана като „най-големия корупционен скандал” в историята на Гърция.

Подсъдимите са обвинени в плащане на подкупи в размер на „милиони евро”. Средствата от тайните фондове на германския гигант са били за гръцки официални представители.

Делото трябваше да стартира през юли м.г., но беше отложено, защото документите по делото не бяха преведени на немски, за да могат германските подсъдими да се запознаят с тях. Това предизвика огромно обществено недоволство в Гърция, защото процесът се точи от 10 години.

Подсъдими са 64 лица – гръцки и германски граждани. Според гръцките медии някои от подсъдимите може да получат и доживотен затвор, ако бъдат осъдени.

Предмет на делото е спорът за договор, сключен през 1997 година между ОТЕ, тогава държавна собственост, и „Сименс”. Договорът е бил за доставка на оборудване за модернизиране на технологичната инфраструктура на гръцкия телеком за нуждите на олимпиадата в Атина през 2004 година.

Според обвинителния акт германската компания е изплатила огромни подкупи на високопоставени гръцки държавни служители.

Сподели:
Страхуват се от нова операция „Паяжина“: край резиденцията на Путин монтираха антидронови мрежи

Страхуват се от нова операция „Паяжина“: край резиденцията на Путин монтираха антидронови мрежи

По-рано говорителят на Държавна гранична служба на Украйна Андрий Демченко съобщи, че руските окупационни сили са изградили „антидронов коридор" в Курска област

Туск: Полша трябва да бъде включена в преговорите за прекратяване на войната в Украйна

Туск: Полша трябва да бъде включена в преговорите за прекратяване на войната в Украйна

Той отправи този призив, след като лидерите на Великобритания, Германия и Франция се срещнаха в неделя с президента Володимир Зеленски в Лондон и казаха, че подкрепят преговорите за примирие.

Forbes: Американски самолетоносач ще оглави най-големите международни военноморски учения в света

Forbes: Американски самолетоносач ще оглави най-големите международни военноморски учения в света

Очаква се в маневрите да участват около 25 000 военнослужещи от над 30 държави, приблизително 40 надводни бойни кораба, пет подводници и 140 самолета

Коментари (0)