4 Февруари, 2026

В Германия арестуваха 8 екстремисти - готвели въоръжен бунт и сепаратизъм

В Германия арестуваха 8 екстремисти - готвели въоръжен бунт и сепаратизъм

Снимка: архив

Целта им е била да разрушат съвременната германска държава.

Германската полиция арестува осем предполагаеми членове на крайнодясна военизирана групировка, която се е ръководила от расистка идеология и конспиративни теории, предаде Дарик с позоваване на Ройтерс. 

Федералната прокуратурата заяви, че задържаните са се подготвяли за военни действия, като целта им е била да разрушат съвременната германска държава. 

Заподозрените са част от организация, създадена през ноември 2020 г. под името „Саксонски сепаратисти“.

„Става въпрос за военизирана групировка, състояща се от между 15 и 20 души, чиято идеология се характеризира с расистки, антисемитски и отчасти апокалиптични идеи“, пише в изявлението на прокуратурата.

„Саксонските сепаратисти“ са убедени, че Германия върви към колапс и че в „деня хикс“ правителството и обществото ще се разпаднат. Те са се обучавали в използването на сила, за да наложат в Източна Германия нова система, повлияна от националсоциализма, казват разследващите.

Нежеланите групи хора е трябвало да бъдат премахнати от района, дори и чрез етническо прочистване. 

Сред арестуваните са четирима от основателите на нелегалната организация. Седем от заподозрените са били заловени в източногерманските градове Лайпциг, Дрезден и Майсен или в околностите им, а осмият - в полския град Згожелец, близо до границата с Германия.

Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Имейл, който Епстийн е изпратил до самия себе си през 2013 г., показва раздразнението му от решението на Гейтс да прекрати контактите си с него

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Тристранните срещи - Русия-Украйна-САЩ, днес и утре в Абу Даби се коментират като критична стъпка в опита на администрацията на Тръмп за желаното прекратяване на войната

Естония арестува контейнеровоз с руски екипаж, пътуващ към Санкт Петербург

Естония арестува контейнеровоз с руски екипаж, пътуващ към Санкт Петербург

Корабът е заподозрян в участие в контрабанда от Еквадор