24 Август, 2026

В Индонезия обявиха най-висока степен на тревога заради изригване на вулкан

В Индонезия обявиха най-висока степен на тревога заради изригване на вулкан

Изригването съответства на пика на сеизмичната активност около вулкана Руанг

Вулканът Руанг в Индонезия изригна тази нощ, озарявайки небето, съобщава "Ройтерс". Това накара властите да повишат степента на тревога и да затворят летището в близост.

Националният център по вулканология и справяне с последиците от геологически опасности издаде най-висока степен на предупреждение след изригването и призова жителите да не се приближават до вулкана, а тези в радиус от 6 км незабавно да се евакуират заради възможни нови "експлозивни изригвания".

По данни на агенцията вулканът е изхвърлил лава на височина от 2 км.

Изригването съответства на пика на сеизмичната активност около вулкана. То се случва след поредица от изригвания по-рано този месец, които принудиха стотици да се евакуират, а летището в столицата на провинцията Манадо да преустанови дейността си.

Днес властите отново затвориха летището в Манадо заради възможното разпространение на вулканична пепел. Полети няма да се изпълняват до утре на обяд.

На остров Руанг, който е на около 100 км от Манадо, живеят над 800 жители, повечето от които бяха евакуирани след последните изригвания.

Миналата седмица властите понижиха нивото на тревога до трета степен, но днес отново го повишиха до четвърта.

Индонезия се намира в така наречения "Тихоокеански огнен пръстен" - зона с висока сеизмична активност, където се срещат множество тектонични плочи.
Сподели:
Зеленски: Путин е смъртен, а нашите „Фламинго“ трябва да летят и зимуват в Русия

Зеленски: Путин е смъртен, а нашите „Фламинго“ трябва да летят и зимуват в Русия

„Хилядите наши прецизни удари вече видяха Москва, Туапсе, Тула, Рязан, Оленя, Омск и десетки други места, до които вече долетя нашата украинска справедливост.

Заради иранската заплаха: Гърция спешно премести ракетна система „Пейтриът“ в Крит

Заради иранската заплаха: Гърция спешно премести ракетна система „Пейтриът“ в Крит

Батареята, заедно с личния състав и оборудването, е била преместена през нощта срещу неделя и се очаква да бъде разположена в близост до военната база в Суда

„Грийнпийс“ оцени щетите от жегите в Германия на не по-малко от 36 млрд. евро

„Грийнпийс“ оцени щетите от жегите в Германия на не по-малко от 36 млрд. евро

Щетите произтичат предимно от слабата реколта, горските пожари и средства за здравеопазване

Коментари (0)