19 Март, 2026

В избирателните комисии продължават да избират агенти на ДС

В избирателните комисии продължават да избират агенти на ДС

Тридесет и три години след краха на тоталитарната комунистическа система в България продължават да бъдат избирани агенти на Държавна сигурност в районните избирателни комисии (РИК).

Това стана ясно, след като Комисията по досиетата огласи задължителната проверка на съставите на РИК за избор на 48-то Народно събрание на 2 октомври 2022 г. (решение №2-2157 от 13 септември 2022 г.), съобщава сайтът desebg.com.

Проверката е обхванала 181 лица, а други 260 – членове на РИК – не попадат в обхвата на проверката, защото към 1991 г., когато официално е отменен Указа за ДС, не са били пълнолетни и съответно не са могли да бъдат вербувани.

От проверените 181 души Комисията е установила принадлежност на двама души:

Красимир Димитров Данков, Член на РИК – 15 район – Плевен – избори за 48 НС;
Неджатин Мехмед Салим, Член на РИК – 09 район – Кърджали – избори за 48 НС.
Решението на Комисията показва, че те многократно са избирани в РИК на избори през последните години.

Очаква се преди вотът Комисията да огласи сътрудниците на тоталитарните комунистически служби сред кандидатите за народни представители в 48-то Народно събрание.
Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Явор Божанков не е в листите по категорично настояване на "Продължаваме промяната"

Божидар Божанов: Явор Божанков не е в листите по категорично настояване на "Продължаваме промяната"

Алтернативата беше ПП-ДБ да не се яви в някой от избирателните райони в страната, което ние не можехме да допуснем, уточнява съпредседателят на "Да, България"

Андрей Гюров от Брюксел: България защитава курс на "пълна скорост" към Европа

Андрей Гюров от Брюксел: България защитава курс на "пълна скорост" към Европа

"Това е конфликт, в който нито НАТО, нито ЕС е въвлечен в момента." Премиерът подкрепя, по думите му, общата позиция за деескалация и търсене на решение за спиране на военните действия.

Петър Стойчев се оправдава за флирта с Радев: Плуването в открити води е по-екстремно от това да си политик в България

Петър Стойчев се оправдава за флирта с Радев: Плуването в открити води е по-екстремно от това да си политик в България

Световният шампион в плувния маратон каза, че е получил покана лично от Румен Радев: "След като напусна президентската институция, той ме покани на среща, проведохме разговор и ме убеди да го последвам в политическия проект, който създава.“