19 Май, 2026

В Косово тръгна пeтиция за смяната на президента Тачи

В Косово тръгна пeтиция за смяната на президента Тачи

Хашим Тачи

Причината е депортирането в Турция на предполагаемите гюленисти

В Прищина е пусната петиция за смяна на президента Хашим Тачи заради ареста и депортацията на шестима турски граждани, за които се предполага, че са свързани с движението на Фетхуллах Гюлен, обвинявано от Анкара за опита за преврат през юли 2016 г., съобщава косовският портал Коха.нет, цитиран от Танюг и БТА. 

Депутатката Мимоза Кусари-Лиля поиска смяна на президента във Фейсбук, след като, както посочва тя, било установено, че той е наредил тази операция.

"Трябваше да започне процедура за смяна на президента в момента, когато бе потвърдено неговото участие във вчерашното събитие", написа във Фейсбук Кусари по повод депортацията на предполагаемите гюленисти.

Коха.нет припомня, че косовският президент се ползва с пълен имунитет.

По закон парламентът може да смени президента само в три случая - ако е осъден за тежко престъпление, ако се установи, че е нарушил сериозно конституцията или ако не е способен да изпълнява длъжността поради тежка болест.

Сподели:

Коментари (0)

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Бил е поканен като гост-изпълнител в грандиозен концерт, отбелязващ Деня на националното единство - заменен е от млад унгарски цигулар

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдебното жури прие, че претенциите на Мъск погасени по давност, като отхвърли основните аргументи на милиардера

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

По думите му, Куба „вече е подложена на многостранна агресия от страна на САЩ“