НАТО обяви вчера увеличаване на присъствието си в Черно море в рамките на политиката си на възпиране, като реакция на смятаното за заплашително поведение на Русия след началото на украинския конфликт през 2014 г., предаде Франс прес. Москва осъди остро решението на НАТО и го нарече "нов етап на засилване на напрежението в регион, който засяга жизненоважни интереси на Русия". "Вече взехме допълнителни мерки за засилване на силите си на юг", заяви постоянният представител на Русия към НАТО Александър Грушко, цитиран от руски агенции.
Той уточни, че в момента се превъоръжава руският контингент на полуостров Крим (който беше анексиран от Русия през 2014 г. - бел. АФП). "Разбира се, ще бъдат взети всички необходими мерки, за да се гарантират свързаните със сигурността интереси на Русия в този регион", подчерта Грушко. Освен морското си присъствие НАТО извършва и въздушно наблюдение и разполага с пехотни войски в региона, припомни генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от АФП. България, Турция и Румъния са трите страни от НАТО, които имат достъп до Черно море. Черноморски страни са и Украйна и Грузия, които са партньори на Алианса и са засегнати от конфликти по границата си с Русия, припомня АФП, цитирана от БТА.
Още от Свят
Тръмп: Иран няма да получи облекчаване на санкциите в замяна на отказ от високообогатения си уран
Коментарите му идват в момент, когато Вашингтон и Техеран се опитват да постигнат споразумение за прекратяване на конфликта, който вече три месеца разтърсва Близкия изток
Русия заплашва Армения: Спира ѝ доставките на газ и петрол, ако настоява да влезе в ЕС
"Руското посолство официално изпрати писмо, в което се казва, че ако процесът на присъединяване към ЕС продължи, руската страна ще преустанови или едностранно ще прекрати Споразумението за сътрудничество за доставките на природен газ, петролни продукти и необработени диаманти"
Белият дом: Информацията за рамково споразумение с Иран е пълна измислица
"Никой не бива да вярва на това, което разпространяват иранските държавни медии"