Строги ограничения са въведени също в Москва и Санкт Петербург, след като украински атаки поразиха петролната инфраструктура на Русия
На анексирания от Русия украински полуостров Крим от вчера, 4 юни, е преустановена напълно продажбата на бензин срещу плащане в брой, предаде Дойче веле.
Ваучери за свободна продажба няма и в близко бъдеще няма да има, съобщи назначеният от Москва „ръководител“ на региона Сергей Аксьонов.
Решението е взето поради недостига на автомобилно гориво на полуострова. С предварително закупени талони се отпускат по 20 литра на човек. На всяка бензиностанция ще дежурят представители на общините и на руските ведомства, които ще записват регистрационните номера на всички автомобили, зареждащи бензин с талони.
Според Аксьонов общинските служби за спешна помощ, силовите структури и общественият транспорт разполагат с бензин в необходимите количества. В учрежденията са „оптимизирали" използването на автомобилния транспорт – разрешен е само по един автомобил на министерство. Аксьонов не каза докога ще бъдат в сила ограниченията.
Каналът „Астра" съобщи, че най-малко 14 региона в Русия, както и полуостров Крим са въведени лимити за продажбите на бензин.
Заради дроновите атаки на Украйна по петролната инфраструктура в Санкт Петербург се отпускат само по 50 литра бензин на човек. На бензиностанциите на „Роснефт“ в Белгородска и Курска област временно е ограничена продажбата на бензин в туби. Ограничения за бензина и дизела са въведени и на бензиностанциите на ОРТК , „Лукойл“ и „Газпром“ в Московска област и в Москва.
Междувременно Русия официално призна, че са намалели количествата на добивания петрол. Според вицепремиера на страната Александър Новак добивът на петрол в Русия е отбелязал „леко“ понижение в сравнение с обемите от началото на годината поради „извънпланови ремонти“ в няколко петролопреработвателни завода. Той огласи данните пред журналисти по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург на 4 юни.
Още от Свят
Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск
В социологическо изследване се отбелязва, че над 80% от руснаците смятат, че мащабна икономическа криза в Русия е неизбежна
Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция
В продължение на няколко месеца СБУ демонстрира най-високи показатели за защита на позициите на Украйна на фронтовата линия благодарение на използването на дронове от различни видове
Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота
Само в Московска област те са съсредоточили стотици пускови установки за системите С-400, С-500 и „Панцир“