В случай на постигане на мирно споразумение, временно окупираната Запорожска атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) ще изисква „специален статут“, както и споразумение за сътрудничество между Украйна и Русия.
Това заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, съобщава Reuters. Изявлението бе направено на фона на активизираните усилия на администрацията на Доналд Тръмп за приключване на руско-украинската война.
„Независимо от това на коя страна на линията ще се намира ЗАЕЦ, ще трябва да се сключи споразумение за сътрудничество или да се създаде атмосфера на сътрудничество“, каза Гроси.
Гроси добави, че докато войната не приключи, „винаги съществува вероятност нещо да се обърка много, много сериозно“.
„Никой оператор не може да използва атомна електроцентрала, когато отсреща на реката има друга държава, която се противопоставя и може да предприеме мерки срещу това“, заяви генералният директор на МААЕ.
Според проекта на 28-точков „мирен план“, подкрепен от САЩ, работата на ЗАЕЦ се предлага да бъде възобновена под наблюдението на МААЕ, а произведената електроенергия да се разпределя поравно между Украйна и страната-окупатор.
„Да се разпределя или не – не искам да навлизам в този въпрос, защото е политически… Това е въпрос, който Украйна и Русия ще решат в определен момент. Но едно е ясно: МААЕ е незаменима в тази ситуация“, отбеляза Гроси.
Ситуацията на ЗАЕЦ
Запорожската АЕЦ е най-голямата атомна електроцентрала в Европа и има шест реактора. Тя попадна под контрол на руските окупатори в първите дни на пълномащабното нахлуване в Украйна. Централата бе завзета на 4 март по време на окупацията на Енергодар. В медиите нееднократно се съобщаваше за намеренията на Русия да включи ЗАЕЦ в своята енергийна система.
В момента окупираната станция не произвежда електроенергия, но на нея нееднократно са възниквали заплашителни ситуации. Шестте реактора на ЗАЕЦ от 2022 г. са в състояние на студен стоп. Те използват външни електропроводни линии и аварийни системи, за да се предотврати прекъсване на електрозахранването на централата.


Коментари (0)