6 Юни, 2026

В марионетната “ЛНР“ осъдиха двама наблюдатели на ОССЕ на 13 г. затвор

В марионетната “ЛНР“ осъдиха двама наблюдатели на ОССЕ на 13 г. затвор

Обвинени са в „държавна измяна"

Двама служители на наблюдателната мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа са осъдени на 13 години затвор от „съда“ в контролираната от Кремъл „Луганска народна република“ на територията на окупираната Луганска област на Украйна, предаде Униан.

Т. нар. върховен съд на "ЛНР" обяви за виновни представителя на ОССЕ Дмитро Шабанов и преводача на мисията Максим Петров – за „държавна измяна".

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа призова двамата нейни служители да бъдат незабавно освободени.  

Шабанов е бил асистент по сигурността на Стахановската патрулна база на мисията на ОССЕ в Донбас, съобщи РБК. Той е задържан в окупираната част на Луганска област в средата на април. По-късно е обвинен в "предаване на поверителна информация на представители на чуждестранни спецслужби".

Сепаратистите обвиняват Шабанов, че бил вербуван "от резидент на американското ЦРУ в Украйна, работещ в Службата за сигурност на Украйна". Те твърдят също, че той „е преминал специална подготовка в САЩ“, а в „ЛНР“ събирал данни за движението на проруските сепаратистки сили.

Превод Faktor.bg


Сподели:
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има

Бивш командващ на британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Бивш командващ на британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Изявлението му, цитирано от The Independent, идва на фона на опасенията относно уязвимостта на подводните кабели, които осигуряват интернет връзка, финансови операции и обмен на данни.

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата

Коментари (0)