Дилемата дали депутатските заплати да се орежат драстично, или да бъдат "замразени" на близо 5000 лв. месечно, стана ябълка на раздора между БСП и "Изправи се! Мутри вън.", пише "Сега". Левицата поиска основното възнаграждение на народните представители да си стои на равнището от края на на 44-ото НС, тоест 4884 лв. месечно, и да не се прави актуализация на всеки три месеца, както гласи в момента законът. Мая Манолова от ИМВ обаче излезе с контрапредложение - депутатската заплата да се свали и фиксира на 1400 лв. И двете парламентарни групи ще настояват идеите им да бъдат разписани в парламентарния правилник, който трябва да бъде приет следващите 2-3 седмици.
"Предлагаме проект за решение, с което искаме заплатите на народните представители да бъдат силно намалени. От три средни работни заплати за страната със съответните надбавки, до една средна работна заплата", обясни на брифинг в НС Манолова. "Смятаме, че в условия на здравна, социална и икономическа криза, когато българските граждани мизерстват, и живеят в тревога и неяснота за утрешния ден, когато българският бизнес е на колене, когато малките фирми фалират и не получават помощ от държавата, не следва българските депутати да получават заплати от по няколко хиляди лева", аргументира искането шефката на ПГ на ИМВ.
Тя допълни, че в решението е предвидено и сериозно намаляване на възнагражденията на министрите, министър-председателя, на шефове на агенции и на други висши публични длъжности. Спестените средства щели да бъдат насочени към социалното министерство, за бъдат предоставени за лични асистенти на хората с увреждания, предвижда още проекта на решение.
Манолова очаквала подкрепа от всички народни представители и ако решението бъде прието, то да залегне и в новия правилник на Народното събрание, което ще означава, че през целия мандат депутатите ще получават по една средна работна заплата.
Относно предложението на БСП за "замразяването" на депутатската заплата, Кристиян Вигенин коментира, че го правят за четвърти път, като идеята им е тя да е на базата на основното възнаграждение от последния месец на предишния парламент. Трето предложение на парламентарната група е изобщо премахване на сегашния механизъм, при който заплатите на депутатите се актуализират на всеки 3 месеца в съответствие с ръста на средната заплата в публичния сектор в България.
Без бонуси
Предложенията на двете групи идват след вчерашния скандал с големите средства, които ще получават депутатите. Той се разрази, след като в правилника на парламента бе сложен таван за допълнителните възнаграждения, които депутатите имат право да получават, ако изпълняват приоритетни за страната задачи. Досега в правилника не бе фиксирано колко точно е този бонус, а по предложение на "Демократична България" бе сложен таван от 25% от депутатската заплата.
След бурни разпри и обществено недоволство, Христо Иванов от ДБ обяви, че ще предложат текстът с бонусите да отпадне от правилника въобще. Същото предлагат и от левицата. "Не виждаме какви допълнителни възнаграждения трябва да имат народните представители за това, че си изпълняват функциите", заяви в НС Вигенин.
"От доста години съм в Народното събрание и народни представители никога по този ред не са получавали не 25% отгоре, а 1 стотинка отгоре и това го заявявам категорично", заяви Хасан Адемов от ДПС, който е седми мандат депутат.
Освен това той обясни, че при приетата промяна възнаграждението ще се намали със 75%, след като се слага таван от 25%. "Така че който твърди, че заплатите на депутатите са увеличени с 25%, лъже безогледно", допълни Адемов.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,