В рубриката "Експонат на месеца" е представена оригиналната сабя на Георги Стойков Раковски, която е собственост на Регионалния исторически музей в Русе и гостува на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Оръжието е един от акцентите в изложбата, посветена на 200 години от рождението на основателя на българското националноосвободително движение, подредена в експозиция "Българско Възраждане" на ул. "Цанко Лавренов" 1. Изложбата може да бъде разгледана до края на юни.
През 1967 г. във фонда на Историческия музей в Русе постъпва сабя, на която се чете гравиран със злато надпис в два реда: "Сава С. Раковски 1 май 1854 год". Сабята е намерена в стара къща в с. Ново село, Русенско, през 1955 г. Собственикът предал откритото ръждясало острие на селския ковач, за да направи от него нож. Когато ръждата пада, става ясно, че лошо запазеното острие не е обикновено. Надписът говори недвусмислено за факта, че това е лично оръжие на видния наш възрожденец и родолюбец, идеолог на четническата тактика в българското националноосвободително движение Георги Стойков Раковски./БГНЕС
София / България
Още от България
Незаконен достъп до административни компютърни мрежи засякоха от Министерството на иновациите
В момента се извършва мащабно техническо разследване за установяване на пълния обхват и характер на тази дейност
Еврейски организации призоваха правителството да вземе сериозни мерки след антисемитската провокация в Банско
"Нормализирането на езика на омразата и на антисемитизма води до прояви, които са вредни не само за еврейската общност, те са вредни за всяко едно общество"
ДБ: От премиера и от Гълъб Донев зависи Пловдивският панаир да не бъде завладян от Гергов
Съдът дава едноседмичен срок на финансовия министър Гълъб Донев да потвърди всички процесуални следствия от 2023 г. досега, извършени от държавата