13 Юли, 2026

В Ямбол шества грип, най-вече при деца и по-възрастни

Снимка: БГНЕС

За момента не се предвиждат по-строги мерки като онлайн обучение за учениците, спиране на плановите операции, профилактичните прегледи, детските имунизации и консултации

Расте броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания за поредна седмица в област Ямбол. Най-засегнати са децата от 5 до 14-годишна възраст, както и възрастни над 65 години.

За това съобщават от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), цитирани от Дарик. 

Засега не се предвиждат по-строги мерки като онлайн обучение за учениците, спиране на плановите операции, профилактичните прегледи, детските имунизации и консултации, тъй като епидемичният праг за Ямболска област е заболяемост от 342 на 10 хил. души, обясни д-р Калчева.

Заболяването достигна точно на границата на предепидемична стойност от 217 на 10 хил. души население. За момента се препоръчват мерки – хората да бъдат по-предпазливи, да носят маски в затворени помещения, да спазват дистанция и лична хигиена, каза още тя.

В региона циркулира най-вече грип тип А, показват проби, изпратени в Националната референта лаборатория. От тези 23 проби днес получихме резултат – 10 от тях са положителни точно за този щам H3N2, въпросният грип, който в момента върлува най-вече, казват от РЗИ – Ямбол.

Сред препоръките на здравните власти е при симптоми на респираторно заболяване хората да се тестват.

Сподели:
България продължава да е на опашката по трансплантации на органи

България продължава да е на опашката по трансплантации на органи

Първият човек с трансплантирани сърце и бъбрек Георги Пеев разказа своята история в ефира на Bulgaria ON AIR

За какви възможни скрити здравословни проблем предупреждава късната закуска?

За какви възможни скрити здравословни проблем предупреждава късната закуска?

Хората, които редовно започвали да се хранят по-късно сутрин, по-често имали физически или психически здравословни проблеми, като депресия, умора, нарушения на съня и проблеми със зъбите

Учени: Затлъстяването не е просто следствие от липса на дисциплина, то е заболяване

Учени: Затлъстяването не е просто следствие от липса на дисциплина, то е заболяване

Според проф. Карел льо Ру от Университетския колеж в Дъблин, един от авторите на изследването, убеждаването на пациентите, че теглото им не е просто резултат от личен провал, е било дори по-трудно от убеждаването на лекарите

Коментари (0)