В разгара на най-големите горещини, обхванали страната от седмици, Плевен, Ловеч и Тетевен са на воден режим. Освен населените места и двата областни града в Северна България, нощен режим на водата и забрана за поливане има и в населени места от Софийска област и Средногорието.
Водният режим се въвежда заради трайното засушаване и значително намалелия дебит на водоснабдителната група „Черни Осъм“, която осигурява питейна вода на Ловеч и част от Плевен.
ВиК-Плевен въвежда режим за Плевен и населените места в общината от 23.00 часа до 05.00 часа.
Целта е в часовете, когато водата е спряна, да се акумулират водни количества, с които да се осигури постоянно водоподаване на всички потребители.
Ако обаче водните количества от група "Черни Осъм" продължават да намаляват, е възможно да се премине към спиране на водата и от 13.00 до 16.00 часа.
ВиК Ловеч спира водата от 22.00 часа до 06.00 часа, като режимът не се отнася само за кварталите „Гозница“ и „Продимчец“, които се захранват от друг водоизточник.
Воден режим през нощта се въвежда и в части от селата Радювене и Брестово.
Със заповед на кмета на Ловеч Страцимир Петков се забранява ползването на питейна вода за поливане, миене на улици, автомобили, тераси и пълнене на басейни.
На днешното си заседание Министерския съвет ще решава държавният резерв да освободи вода от запасите си, като бутилираната вода е за питейни нужди на селата Овча могила и Хаджидимитрово. Кметът на община Свищов Генчо Ганчев обяви безсрочно бедствено положение за двете села, които са без вода. | БГНЕС
Фактор
Водният режим се въвежда заради трайното засушаване и значително намалелия дебит на водоснабдителната група „Черни Осъм“, която осигурява питейна вода на Ловеч и част от Плевен.
ВиК-Плевен въвежда режим за Плевен и населените места в общината от 23.00 часа до 05.00 часа.
Целта е в часовете, когато водата е спряна, да се акумулират водни количества, с които да се осигури постоянно водоподаване на всички потребители.
Ако обаче водните количества от група "Черни Осъм" продължават да намаляват, е възможно да се премине към спиране на водата и от 13.00 до 16.00 часа.
ВиК Ловеч спира водата от 22.00 часа до 06.00 часа, като режимът не се отнася само за кварталите „Гозница“ и „Продимчец“, които се захранват от друг водоизточник.
Воден режим през нощта се въвежда и в части от селата Радювене и Брестово.
Със заповед на кмета на Ловеч Страцимир Петков се забранява ползването на питейна вода за поливане, миене на улици, автомобили, тераси и пълнене на басейни.
На днешното си заседание Министерския съвет ще решава държавният резерв да освободи вода от запасите си, като бутилираната вода е за питейни нужди на селата Овча могила и Хаджидимитрово. Кметът на община Свищов Генчо Ганчев обяви безсрочно бедствено положение за двете села, които са без вода. | БГНЕС
Още от Улицата
Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения
Експерти предложиха изграждане на противопожарни ивици в горите по границите със селскостопански площи, ивици от дървета и храсти по краищата на земеделските площи за опазване на птиците, картиране и възстановяването на торфища, поддържане на зелени покриви и градини пред блоковете и др.
WSJ: Горещите вълни завариха Западна Европа неподготвена
Европа е инвестирала сериозно в производството на вятърна енергия, но това може да се окаже проблем по време на жегите, защото вятърът е склонен да затихва при горещините
Проф. Рачев: От днес за 5 дни пускаме големия грил...
Климатологът предупреждава, че бруталната жега от Западна Европа ще атакува и Балканите, времето е само за почивка