24 Февруари, 2026

Носталгици заговориха за монархия в Румъния

Носталгици заговориха за монархия в Румъния

Румъния е била конституционна монархия от 1881 до 1947 година

В Румъния заговориха за монархия. Изпълнителният председател на Социалдемократическата партия (ПСД) Никулае Бадалау заяви, че румънският народ може да бъде запитан дали иска да живее в република или монархия. Той заяви, че е републиканец, но проектът за такъв референдум изисква "политиците заедно с президента да седнат и да го обсъдят", съобщи Медиафакс.

"Мисля, че хората трябва да бъдат запитани. Това не е лошо нещо, тъй като държави, които са монархии, са развити ", каза Никулае Бадалау. Той не изключи възможността референдумът да се състои през следващата година. "Разбира се, всичко е възможно. Докато провеждаме референдум за традиционното семейство, можем да зададем на хората и такъв въпрос. ", смята политикът.

На свой ред Калин Попеску Таричану, ръководител на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) и президент на Сената, каза, че конституционната монархия ще коригира сегашната "хибридна" конституционна система, в която "има семената на конфликти, засадени в нея "чрез прерогативите, които предоставя на президента", съобщи Hotnews.ro.

Този уикенд Румъния се прости с крал Михай. Румъния е била конституционна монархия от 1881 до 1947 г.
Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Моделът на водене на война, който включва размяна на човешки животи за тактически успехи, вече не е логичен и достъпен вариант

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Освен това словашкият премием отбеляза, че страната може да отиде по-далеч - по-специално, да преразгледа подкрепата си за членството на Украйна в Европейския съюз

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство