24 Януари, 2026

В Сърбия са предадени над 3000 оръжия след двете масови убийства

В Сърбия са предадени над 3000 оръжия след двете масови убийства

Александър Вучич

Акция за доброволно предаване на оръжие

Сърбите са предали над 3000 оръжия и десетки хиляди патрони в акцията за доброволно предаване на оръжие в страната, обявена след двете масови убийства от миналата седмица, съобщи сръбският президент Александър Вучич, цитиран от агенция Танюг и Нова ТВ.

На 3 май 13-годишен ученик застреля в белградско училище осем ученици и охранител и рани други шест деца и една учителка. Той е задържан и се прави оценка на психологическото му състояние, но заради възрастта му по закон не може да носи наказателна отговорност.

На следващия ден вечерта 21-годишен младеж стреля в три села край град Младеновац, на около 40 км южно от Белград, като уби осем души и рани 14. Той също е задържан.

„Когато имате по-малко оръжия, тогава няма с какво да го извършите. Мисля, че това е важна акция и е добре, че я подехме. Знаех, че ще има много недоволни, но това е добре за Сърбия и ние сме готови да платим такава политическа цена“, каза Вучич, цитиран от в. “Политика”.

След двете масови убийства бе обявена акция за доброволно предаване на оръжие, както и за проверка на собствениците на законно притежавано оръжие. Гражданите могат да предават незаконно притежавано оръжие без последствия до 8 юни всеки ден. При подаване не се изисква документ за самоличност.

Сподели:

Коментари (0)

Спряха полети на Air France, KLM и Lufthansa заради напрежението в Близкия изток

Спряха полети на Air France, KLM и Lufthansa заради напрежението в Близкия изток

Холандската авиокомпания KLM също преустанови полетите си до Тел Авив и Дубай, както и до Дамам и Рияд в Саудитска Арабия, като не посочи конкретна причина за решението си

Приключи първият кръг от преговори между САЩ, Украйна и Русия в Абу Даби

Приключи първият кръг от преговори между САЩ, Украйна и Русия в Абу Даби

Спорният въпрос за територията остава основната пречка за постигане на споразумение, съобщи украинският президент Володимир Зеленски. Разговорите продължат днес и утре.

Зафиров с клетва за вярност: На добър час, госпожо президент

Зафиров с клетва за вярност: На добър час, госпожо президент

"Нямам никакви съмнения, че тя може да отговори на тях и да се справи с всички предизвикателства, които се появят по пътя ѝ", каза лидерът на БСП.