Американски чиновници се обявиха против стремежа на европейците да купуват оръжие от собствения си пазар на фона на заплахите от страна на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп. Това съобщава Reuters.
Според агенцията, в САЩ са заявили на европейските си съюзници, че искат те да продължат да купуват американско оръжие, на фона на неотдавнашните стъпки на ЕС за ограничаване на участието на американски производители в търгове за доставка на въоръжение.
„Външнополитическите ходове на администрацията на Тръмп, включително краткосрочното съкращаване на военната помощ за Украйна и отслабването на натиска върху Москва, силно обезпокоиха европейските съюзници, карайки мнозина да се запитат дали Америка е надежден партньор“, отбелязват журналистите.
Посочва се, че Европейската комисия предложи в средата на март увеличаване на военните разходи и обединяване на ресурси на фона на подготовката на Европа за намаляване на американското военно участие при Тръмп.
Според експерти, някои от предлаганите мерки могат да доведат до намаляване на ролята на компании от страни извън ЕС, включително базирани в САЩ и Великобритания.
Източници на Reuters съобщиха, че на среща на 25 март държавният секретар Марко Рубио е информирал външните министри на Литва, Латвия и Естония, че САЩ искат да продължат да участват в отбранителните поръчки на страните от ЕС.
Рубио подчерта, че всяко изключване на американски компании от европейските търгове ще бъде възприето негативно от Вашингтон. Съобщава се, че той планира да обсъди очакванията относно покупките на американско оръжие по време на визитата си в Брюксел в периода 2–4 април.
Военната помощ на САЩ за ЕС
Както съобщи УНИАН, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи плана „Превъоръжаване на Европа“, който е инициатива, насочена към мобилизиране на до 800 милиарда евро за европейската сигурност. Планът ще позволи на страните от ЕС значително да увеличат разходите за отбрана в съответствие с бюджетните правила, да получат достъп до 150 милиарда евро кредити за съвместни отбранителни проекти, както и да засилят подкрепата за Украйна, да привлекат средства от ЕС за инвестиции в отбранителния сектор и да привлекат частен капитал за укрепване на отбранително-промишления комплекс.
По-късно държавните и правителствени ръководители на страните членки на ЕС подкрепиха значително увеличаване на разходите за отбрана и укрепване на европейската технологична и индустриална база. ЕС възнамерява да ускори мобилизацията на необходимите инструменти и финансиране за засилване на сигурността на съюза и защитата на европейските граждани.
Коментари (0)