28 Април, 2026

В стабилна Русия, която санкциите не я ловят, вдигат основната лихва на 21%

В стабилна Русия, която санкциите не я ловят, вдигат основната лихва на 21%

Руската централна банка алармира, че ще продължи повишаването на лихвените си ставки

Руската централна банка повиши ключова си лихва с цели 200 базисни пункта до историческо ниво от 21%, сигнализирайки, че вероятно ще продължи да повишава лихвените ставки на следващото си заседание през декември.

Пазарните очаквания бяха за по-умерено вдигане на основната лихва до 20% - предишен рекорден връх, който беше факт след началото на руската военна офанзива в Украйна в края на февруари 2022 г., когато имаше първоначален силен срив на стойността на руската рубла.

Централната банка отбеляза, че инфлацията е нараснала много повече от очакваното през предходното тримесечие и "значително" над юлските прогнози, тъй като вътрешното търсене изпревари възможностите за разширяване на предлагането на стоки и услуги и капацитета на руската икономика, който продължава да бъде ограничен поради санкциите на Запада и кризата на работната сила сред мъжете в призивна възраст.

Освен това, значителното увеличение на инфлационните очаквания беше засилено от влошаването на търговските условия и експанзионистичната фискална политика във федералния бюджет на Русия за 2024 г. заради допълнителните фискални разходи и свързаното с тях разширяване на дефицита.

По-нататъшното ограничаване на паричната политика беше необходимо, за да се осигури охлаждане на инфлацията, обясниха от банката.

В последната си прогноза банката повиши очакванията за инфлация за 2024 г. от диапазон 6,5-7% до диапазона 8-8,5%. През 2025 г. се очаква инфлацията да се забави до между 4,5% и 5%, докато през 2026 г. - до 4 на сто, съобщава БНР.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски предупреди Израел да не прави стъпки, отслабващи двустранните отношения

Зеленски предупреди Израел да не прави стъпки, отслабващи двустранните отношения

Президентът на Украйна подчерта, че закупуването от Русия на откраднато украинско зърно води до юридическа отговорност. Страната е е извикала посланика на Израел заради приемането на вече втори кораб със зърно, откраднато от окупираните територии

Европейският парламент подкрепи по-амбициозен и по-голям дългосрочен бюджет на ЕС

Европейският парламент подкрепи по-амбициозен и по-голям дългосрочен бюджет на ЕС

Желанието за по-голям бюджет противопоставя ЕП на държави членки като Германия, най-голямата икономика в блока, която настоява за съкращаване на разходите

ЕС разширява правомощията на Европейската прокуратура - да има достъп до  данните за измами с ДДС

ЕС разширява правомощията на Европейската прокуратура - да има достъп до данните за измами с ДДС

Кьовеши заяви, че измамите с ДДС в ЕС са свързани с тежката организирана престъпност и не получават достатъчно противодействие