Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове
Организаторите от Инициативната група за подготовка и провеждане на тазгодишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим на концлагера „Белене“ разпространиха важна информация за предстоящото събитие, което ще се проведе на 6 юни 2026 г., събота, от 11,30 ч. на бившия Втори обект на концлагера на дунавския остров Персин.
Инициативната група е получила пълно съдействие от Министерството на правосъдието за организиране на поклонението, както и от администрацията на затвора в гр. Белене, която в деня на събитието ще организира специален пропускателен режим за по-лесното преминаване през понтонния мост, отбелязва сайтът desebg.com.
Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове.
От организаторите напомнят, че участниците в поклонението ще бъдат допускани срещу документ за самоличност, който се представя на входа на администрацията на затвора преди преминаването на понтонния мост.
Няма да бъдат допускани граждани в нетрезво състояние, употребили наркотици или въоръжени лица.
Влизането на остров Персин ще започне в 9 часа. Желателно е поклонниците да се придвижат възможно по-рано, за да се избегне струпване, което може да се получи след 10.30 ч. Полицията в гр. Белене ще създаде ред за паркиране на превозни средства, с които няма да се влиза на остров Персин, за да не се създава задръстване към портала на администрацията на затвора.
Преминаването по понтонния мост става пеша. В автомобилите и по-малките бусовете остават само шофьорите. Големи автобуси не преминават по понтонния мост. Организаторите са осигурили микробуси за трансфер на участниците в поклонението по трасето Персин-Втори обект на концлагера и обратно.
Хората трябва да имат предвид, че след преминаването на понтонния мост до мястото на събитието – бившия Втори обект има още около 20 минути път.
Организаторите са осигурили кола на Спешна медицинска помощ и лекар за събитието.
На мястото на събитието ще има поставени химически тоалетни за мъже и жени, които са задължителни за ползване, за да се опазва околната среда.
Осигурен ни над 400 сандвичи, 500 бр. минерална вода и айран.
Участниците в събитието ще могат да получат безплатна брошура с двуезична информация за историята на концлагера и неговите жертви, както и за „Белене“ като място на памет.
Събитието ще започне в 11,30 ч., но половин час по-рано – в 11 ч. на Втори обект ще бъде открита нова постоянна изложба „Земеделците концлагеристи на „Белене“, организирана от партиите БЗНС, „Обединени земеделци“ и фондация „Истина и памет“.
Специален гост на тазгодишното поклонение ще бъде историкът проф. Пламен Павлов.
Тазгодишното поклонение ще премине под мотото „Солидарни с жертвите и техните наследници“, като ще бъде изразена подкрепа към тях срещу опита да бъдат подменени основни факти от историята на концлагера „Белене“.
На годишното поклонение ще бъде разпространена петиция за запазване на оригиналния вид на бившия концлагер срещу намерението на община Белене да „възстановява“ концлагера в първоначалния му вид в нарушение на решение на Министерския съвет от 2017 г., с което тя е получила правото на управление на Втори обект за 5 години за изграждане на паметник и реновиране на предоставените сгради, което и към момента не е изпълнено.
Още от Улицата
Велизар Шаламанов: Ген. Русев няма качества да подаде сам оставка, вероятно ще го издигнат за шеф на отбраната
Преди 7 години платихме първите самолети Ф-16, но от тогава българските ВВС не могат да подготвят инфраструктурата за да ги приемат на летището на Трета авиобаза, както и подготвят необходните 12 пилоти, които да летят на тези натовски самолети. Причината е, че няма желание, защото това ще сложи край на руското влияние в армията, казва експертът
СОС ще се опита да си върне историческата къпалня "Мария Луиза" в Борисовата градина
Комплексът е затворен от 2006 г., след като е апортиран в смесеното дружество „Парк Мария Луиза“ АД, в което две дружества притежават 59% от дяловете, докато останалата част е собственост на общинското дружество „Софийски имоти“ ЕАД
WSJ: Градове в САЩ връщат по площадите махнатите през 2020 г. статуи
Паметник на генерал Робърт Е. Лий от Конфедерацията по време на Американската гражданска война се завръща в Чарлстън, Южна Каролина, а гигантският Колумб очаква възстановяването си в столицата на Охайо, носеща името му