27 Юни, 2026

Валери Белчев: Българинът има по-висока покупателна способност, но не така се усеща

От 2020 г. инфлацията е около 40%, а нарастването на доходите около 60-65%.

За апокалипсис е прекалено силно да се говори. В крайна сметка, ако погледнем макрорамките няма кой знае каква драма. През последните 10 години има почти винаги икономически растеж. Въпреки инфлацията доходите са по-високи. От 2020 г. инфлацията е около 40%, а нарастването на доходите около 60-65%. Българинът има по-висока покупателна способност, но не така се усеща. Това заяви бившият служебен финансов министър във второто служебно правителство на Стефан Янев Валери Белчев.

Този някой е българският бизнес – дали големи предприятия, дали средни, дали малки семейни фирми. Разходите за заплати се увеличават, токът се увеличава със 100%, горивата се увеличават с 50%, а те трябва да преживеят, допълни той.

Съгласен съм, че се фиксираме върху 3%, но забравяме, че всички разходи, които държавата прави са пенсии, заплати в държавния сектор. Разходите за заплати на бизнеса се увеличава с 80%, тока със 100%. Това означава, че всичко идва на тяхната глава, и трябва да вдигат цените. Нека помислим малко и за бизнеса, подчерта той.

Абсолютно невероятно е, че през 2026 г. нямаме един елементарен софтуер за изчисляване на бюджет и всички данни да са в таблици и чекмеджета. Ние имаме нужда да знаем тази информация като общество, посочи бившият финансов министър.

„Около 20-30% от бизнеса в България е в сивия сектор“, посочи Белчев.

Той призова да се премахнат кешовите плащания. „Колко години правим административна реформа? Едва ли има друга държава в ЕС, която да има толкова много пари в обръщение“, отбеляза Белчев.

Това, че минаваме една бариера, не е кой знае какъв проблем. Има 10 държави в ЕС, които са в такава процедура. Но това, което се очаква, е да предложиш решение и мерки. Ако не предприемем нищо – ще се наложи глоба, успокои той.

Той е против предложението на Европейската комисия да отпадне плоския данък.

„В България данъкът не е нисък заради ДДС. Нисък е данъкът печалба, но промяната му ще създаде изключителен дискомфорт. Ще създаде недобър сигнал към инвеститорите. Във Франция един от кандидатите за президент предлага 100% данък на доходи над 3 млн. евро. Там са преминали границите. Мисля, че ще бъде по-добре ограничаване на кешовите плащания и свиване на администрацията“, допълни бившият финансов министър. Според него е трудно изпълнението на подобна реформа заради синдикатите и натиска върху правителството.

 

Сподели:
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?

Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?

Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка

Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава

Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава

Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...

Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички 

Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички 

Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"

Коментари (0)