19 Декември, 2024

Проучване: България не е желан партньор в неформалните групи на ЕС, сътрудничи си само с Румъния

Проучване: България не е желан партньор в неформалните групи на ЕС, сътрудничи си само с Румъния

Седем месеца преди евроизборите 28-те държави не успяват да изградят стабилни и силни коалиции, за да преследват общите цели

България не е желан партньор в рамките на ЕС, сътрудничи си на практика само с Румъния и не участва в нито една неформална група държави с общи интереси. Това показва проучването EU Coalition Explorer на Европейския съвет за външна политика, което представя взаимодействието между 28-те държави членки, пише "Дневник". То е проведено измежду 800 професионалисти в областта на политиката и европейските дейности – учени, правителствени служители, политици, представители на медиите и др. От България са участвали 36 души – повече от всички други държави.

Участниците са били попитани с кои други страни правителствата им биха избрали да си сътрудничат по европейски въпроси, кои държави имат същите дългосрочни интереси и кои откликват и сътрудничат. Има и въпроси кои са били най-разочароващите партньори и кои са отдадени на европейската интеграция.

България се намира на 24-о място по отношение на общия коалиционен потенциал – зад нея са Малта, Словения, Хърватия и Кипър. Най-висока позиция тя регистрира по отношение на отдадеността си на интеграцията (17-о място). Деветнадесето място страната заема по отношение на общата политика за миграцията.

Румъния и само Румъния

По отношение на двустранните връзки България има такива на практика само с Румъния. 6% от професионалистите в Румъния са отбелязали, че правителството им би се свързало със София по европейски въпроси; същото казват 2% от австрийците, 1% от унгарците и 1% от шведите. България поставя Германия и Франция като най-важните си партньори, следват ги Австрия, Румъния и Гърция.

На въпроса с кои държави имат дългосрочни общи интереси България посочват 12% от респодентите в Румъния, 6% от тези в Хърватия и по 4% от Гърция и Унгария. Българската позиция поставя Румъния на първо място, следвана от Германия и Унгария.

На въпроса кое правителство откликва и с него е лесно да се работи българското споменават 8% от запитаните в Румъния и 4% от тези в Гърция. 21% от българските представители сочат Германия, 13% - Румъния, и 9% - Австрия.

България не успява да си спечели слава дори като най-лош партньор – за такъв я намират само 5% от професионалистите в Румъния и по 4% от тези в Латвия и Холандия. София изразява разочарование от Холандия, Франция и Великобритания.

ЕС да решава

Правителството предпочита всички държави членки да взимат общи решения по абсолютно всички европейски проекти – от управлението на еврозоната, през външната политика и общата политика по отношение на правосъдието до промените в климата. По-голяма отдаденост на общите решения демонстрират само Кипър, Гърция, Белгия, Финландия и Словения.

Фрагментиран съюз

Седем месеца преди евроизборите 28-те държави не успяват да изградят стабилни и силни коалиции, за да преследват общите цели, показва общият анализ. Тъкмо напротив – съюзът е разделен на двустранни партньорства и макар тандемът Германия - Франция да остава в ядрото, влиянието му значително е намаляло. Бенелюкс и скандинавските държави нямат балансирана връзка помежду си, а т.нар. "Ваймарски триъгълник" между Франция, Германия и Полша съществува само на думи – отношения между Варшава и Париж почти липсват.

"ЕС се нуждае от нов гравитационен център под формата на група държави, настроени благосклонно към интеграцията", коментира директорът на берлинския офис Йозеф Янинг.

Проучването определя няколко влиятелни групи:

- Шестте основателки – Германия, Франция, Италия, Холандия, Люксембург и Белгия.

- Големите шест – Германия, Великобритания, Полша, Испания, Франция и Италия. Те обхващат над 70% от населението, БВП и военните разходи.

- Влиятелните седем – Австрия, Дания, Швеция, Финландия, Холандия, Люксембург и Белгия. Общият им БВП е по-висок от този на Франция и доходите на глава от населението са много по-високи от средните за предишната група и за ЕС.

- Южните седем – Франция, Италия, Испания, Малта, Португалия, Кипър и Гърция. Освен географското разположение тях ги сближава това, че бяха особено засегнати от дълговата криза и увеличаващата се миграция.

- Вишеградската четворка, в която Полша, Чехия, Словакия и Унгария действат заедно по-често от останалите и сътрудничеството им се основава на общи ценности, история и възгледи за икономиката и сигурността.

България, Румъния, Хърватия и Словения са страните, които не влизат в нито един от тези неформални съюзи.

Не е изненадващо, че Германия и Франция са държавите са най-голям коалиционен потенциал; следват ги Италия, Холандия и Испания.
Сподели:
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов