Всички почиващи по курортите на България имат право на почивка, заяви вицепремиерът
Затворени са два обекта заради силен шум – „Какаов плаж“ и заведение „Хедон“ на „Каваците“. Това каза пред журналисти вицепремиерът Валери Симеонов по повод последните действия, свързани със спазването на Закона за защита от шума в околната среда, предаде Радио "Фокус" - Бургас.
Според Симеонов многократно разпоредбите на Регионалната здравна инспекция са нарушавани от въпросните заведения. Първите проверки са извършени още на 8 юни. На 11 и на 19 юни представители на заведенията са подписали заповеди с предписания. На 5 август след множество сигнали от РЗИ е направена нова проверка и са установени мероприятия с по няколко хиляди души в откритите площи на плажа и пред двете заведения. Разпоредено е да спрат звука, но те отказали. Затова на 10 август са им връчени заповеди за преустановяване експлоатацията на обектите.
„Беше подготвен нов законопроект за изменение шума в околната среда. Предстои да се приемат окончателно новите изменения. Независимо от това, че нямаме нов закон, всички почиващи по курортите на България имат правото на здравословен начин на живот и на почивка - от 23.00 часа до 7.00 часа и по сега действащия Закон. По него се забранява озвучаването на открити площи. Съответно тези действия на институциите, основно на Регионалните здравни инспекции са регламентирани с допълнителни наредби“, допълни Симеонов. По думите му мерките имат възпитателен характер.
Още от Туризъм
Отнеха отличието „Син флаг“на 9 плажа в Гърция - след внезапни проверки
Решението засяга плажове на островите Хиос и Парос и не е свързано с качеството на водата, а с пропуски при предоставянето на услуги за посетителите, безопасността и информираността
Вместо плажове и море – на село и край Дунава: наша съседка с туристически бум
Става дума за Сърбия, която все по-уверено затвърждава позициите си на международния туристически пазар
Пламен Абровски: Нашето вино е във визитната картичка на България
Министърът на земеделието и храните акцентира върху необходимостта българското вино и българската храна да бъдат представяни заедно като част от цялостното туристическо преживяване